Zpověď českého chirurga v Afghánistánu: Problémem jsou večery

Kábul/Praha - Na kábulském letišti KAIA v Afghánistánu působí i čeští lékaři. Slouží ve vojenské nemocnici, která byla ještě donedávna pod správou Francouzů, před několika týdny ji po pěti letech převzali Američané. Velitel českého lékařského týmu Martin Oberreiter se zúčastnil operací vojáků, kteří byli zraněni při nedávných útocích na českou hlídku v okolí základny Bagrám.

Ilustrační foto

Na bagrámskou základnu se dostal brzy po sebevražedném útoku, který minulé úterý zabil čtyři Čechy a pátého vážně zranil. Jaroslav Lieskovan ale i přes péči amerických a českých doktorů po převozu do Česka zemřel.

"Já jsem měl tu možnost, kterou mi zprostředkovali Američané, přeletět Medivacem, to je v podstatě helikoptéra, která převáží zraněné, do Bagrámu bezprostředně poté, co se ten incident stal," řekl ČTK a televizi Prima Oberreiter.

Když se k Lieskovanovi dostal, byl již po první asi hodinové operaci. V krátké době následovaly operace další. "Pracovali jsme zhruba v sedmi chirurzích, což není obvyklé, ale závažnost těch zranění si to vyžadovala," poznamenal Oberreiter. "Operovali jsme ho posléze zhruba ještě pětkrát," dodal. Každá z operací trvala tři až pět hodin. Voják ztratil velké množství krve, lékaři jí během operací spotřebovali asi 100 litrů.

Oberreiter se zúčastnil i léčby dalšího českého vojáka, který byl zraněn protitankovým granátem v noci na neděli při napadení další hlídky. Trávil s ním 16 až 20 hodin denně a pomáhal i na jednotce intenzivní péče. "On je to zároveň můj velmi blízký přítel, čili já jsem se na něj snažil mluvit i česky, aby věděl, že je v českém prostředí, ono i tohle raněným pomáhá," popsal lékař nelehké chvíle, kdy musel pomáhat svému zraněnému kamarádovi. "Problémem jsou večery, když dojdete na ubytovnu, tam koukáte do stropu a začnete o tom přemýšlet. Dokud jste v nemocnici, ta práce je dost stejná," poznamenal.

Velké pocty se dostalo palubnímu technikovi Bohuslavu H. z české jednotky AAT (Air Advisory Team). Velitel aliančního Velitelství výcviku vzdušných sil – Afghánistán (NATO Air Training Command – Afghanistan) brigádní generál John E. Michel ho ocenil prestižním titulem Warrior of the Week.

Ocenění „Bojovník týdne", nebo také „WoW", je udělované vojákům, kteří předvedli neobyčejné schopnosti a dovednosti při plnění úkolů. Praporčík Bohuslav H., zvaný českými, americkými i afghánskými kolegy krátce Bob, prakticky na koleně opravil závadu na bitevním vrtulníku Mi-35.

Nezasvěcený člověk by mohl říct, že vyměnit starý díl za nový je rutina. V Afghánistánu to ale tak úplně neplatí, neboť díly na leteckou techniku tu ne vždy jsou k dispozici. S problémem si Bob poradil šalamounsky. Využil součástek ze starých zkušebních „stendů" na Mig-21, které získal od Afghánců, opravil a zprovoznil tak do té doby neletuschopný bitevní vrtulník Mi-35. Jeho iniciativa je o to záslužnější, že se tak stalo v době prezidentských voleb a na začátku hlavní bojové sezóny Talibanu a přispěl tím k rozšíření letového parku afghánských vzdušných sil (Afghan Air Force), uvedl MO v tiskové zprávě.

Bobův velitel kapitán Petr Š. celou akci okomentoval: „K provedení takové opravy je potřeba nejen velká manuální zručnost a hluboké odborné znalosti, ale také dlouholetá praxe a zkušenosti s tímto typem vrtulníku a sovětskou leteckou technikou obecně. Především šlo o to, že Bob přesně odhalil, kde je problém, znal souvislosti a věděl, kam sáhnout mezi nepotřebné součástky, které se povalovaly kdesi v hangáru. Bob tak předvedl všem v praxi známé heslo o zlatých českých ručičkách. Myslím, že si udělené ocenění po právu zaslouží."

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama