Stropnický po návratu z Afghánistánu: Ať někdo cekne o žoldácích...

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický navštívil v uplynulém týdnu české vojáky v Afghánistánu. Učinil tak týden po sebevražedném atentátu, při kterém přišli o život čtyři čeští vojáci a pátý následně podlehl těžkým zraněním v nemocnici. Na sociální síti pak popsal, co vše tam zažil.

Ministr obrany Martin Stropnický mezi vojáky

Stropnický při své návštěvě Afghánistánu vojákům předal vzkazy a kondolence od občanů, kterých se na ministerstvu sešlo několik set. Velitel strážní roty v Bagrámu kapitán Jiří Pazděra po ministrovi následně poslal dopis prezidentu Miloši Zemanovi. Vojáci v něm hlavě státu a svému vrchnímu veliteli děkují za projevenou soustrast rodinám padlých kolegů a vzkazují, že svůj úkol dokončí.

Návštěva ministra Stropnického byla málem zakončena pouze prohlídkou základny Bagrám, jeho plánovanou cestu do hlavního města Kábulu totiž ohrozil několikahodinový raketový útok na tamní letiště. Byl uzavřen vzdušný prostor a hrozilo, že se bude muset ministr z Bagrámu vrátit do Česka.

Nakonec ale přišlo povolení k přeletu a ministr se mohl setkat se zástupcem velitele mise ISAF generálem Carstenem Jacobsonem, prohlédl si základnu KAIA a povečeřel s českými vojáky, kteří zde působí. V pátek ráno ráno svou návštěvu Afghánistánu zakončil prohlídkou americké polní nemocnice a dnes celý zážitek neformálně okomentoval na sociální síti.

"Byl jsem za našima v Afganistánu. Hodně silných a v podstatě nesdělitelných zážitků. Útok teroristů na letiště, poplach při jednání na velitelstvi ISAFu, všude kolem vojáci s odjištěnými samopaly," popisuje Stropnický hrůzné zážitky.

"Tam to není tlachání nad půllitrem, tam je to "doopravdy." Ale to hlavní: naši jsou špička! Od velitelů po řadové vojáky. Slyším to o nich na každém kroku," říká ministr obrany.

"Není lehké dělat dál svoji práci po tom, co se stalo. Ale oni se seberou a jdou na další patrolu. Ať někdo jenom cekne něco žoldácích..." uzavřel Stropnický.

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama