Armáda a policie mají největší důvěru od roku 1994. Průzkum potvrdil fenomén typický pro krize

Armáda, policie a soudy se těší největší důvěře lidí od roku 1994. Vojákům a policistům věří tři čtvrtiny Čechů, soudům 63 procent. Nejméně lidé důvěřují církvi a politickým stranám a hnutím. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Centrum průzkum provedlo mezi 29. únorem a 11. březnem, tedy před vyhlášením nouzového stavu kvůli šíření koronaviru.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Armáda České Republiky
doporučujeme

Oproti průzkumu z loňského září si všechny zkoumané veřejné instituce polepšily až na politické strany, u nich důvěra stagnovala na 26 procentech. Výrazně stoupla důvěra u všech typů médií.

"Výsledky nereflektují aktuální situaci, ani události uplynulých dvou týdnů, jako je vyhlášení nouzového stavu a všechna následná opatření. Zveřejněná data neslouží jako reflexe současného stavu," uvedlo CVVM.

Armáda a policie si udržují čelní pozice několik let, poslední dva roky důvěra v obě instituce vytrvale roste. Policistům nyní věří 75 procent respondentů, vojákům 76 procent. Proti loňskému září jsou jejich výsledky o pět, respektive sedm procentních bodů vyšší. Soudům důvěřuje 63 procent lidí, růst důvěry v soudy začal v říjnu 2016.

Výrazný nárůst důvěry a zároveň pokles nedůvěry v březnovém průzkumu zaznamenaly všechny typy médií. Rádiím důvěřuje 59 procent dotázaných, televizi 50 procent, internetu 49 procent a tisku 47 procent. Tištěným médiím a rádiím stoupla důvěra proti září shodně o 12 procentních bodů, televizi o 11 bodů.

Důvěra k výzkumům veřejného mínění, kterou CVVM soustavněji sleduje od října 2017, stoupla v březnu na 56 procent ze zářijových 48 procent. Podíl důvěřujících je nejvyšší za dobu sledování. Dle vývoje v posledních třech letech se ale lze podle CVVM domnívat, že výkyv u médií i průzkumu nebude mít dlouhého trvání.

U politických stran a hnutí, církve a neziskových organizací převažuje nedůvěra nad důvěrou. Politickým stranám věří 26 procent lidí, naopak nedůvěru jim vyjadřuje 68 procent lidí. U církví důvěra výrazně stoupla o šest procentních bodů na 30 procent, čímž se hodnota vrátila na úroveň před propadem v září 2012, který patrně souvisel s církevními restitucemi. Důvěru v církve nemá 58 procent respondentů.

CVVM důvěru sleduje u 13 vybraných institucí, nejsou mezi nimi třeba hasiči. Politické instituce sleduje v jiném průzkumu, který zahrnuje důvěru v prezidenta, vládu, Sněmovnu, Senát, krajská a obecní zastupitelstva, hejtmany a starosty.

Před týdnem zveřejnila výsledky průzkumu důvěry i agentura STEM. Výsledky ukázaly nejvyšší důvěru armádě a policii.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath měl ve věznici civilní oděv a vlastní matraci. Dle kontroly porušení…

05.06.2020 18:03 Aktualizováno Teplická věznice podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana porušila předpisy, když…

Smutná zpráva pro milovníky techniky. Dny NATO letos bez diváků

04.06.2020 18:29 Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se v září na letišti v…

Schillerová podepsala navýšení odměn pro policisty či hasiče

02.06.2020 15:19 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes podepsala rozpočtové opatření na navýšení odměn…

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy