Armáda bude pomáhat v nemocnicích i po konci nouzového stavu

Armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení umožňuje zákon o ozbrojených silách. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O nasazení armády budou podle něj ministři jednat na dnešním zasedání vlády. Podle zákona o ozbrojených silách jsou vojáci nasazeni již v současné době.

Armáda ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

V desítkách sociálních a zdravotnických zařízení pomáhá každý den několik set vojáků, podle platného nařízení vlády jich může být nasazeno až 900.

Nouzový stav platí do půlnoci na pondělí, poslanci jeho prodloužení odmítli. Obavy z potíží s nasazením vojáků byly jedním z argumentů pro prodloužení nouzového stavu.

Metnar řekl, že ho mrzí, že nebyl nouzový stav prodloužen a že chápe složitost politických vyjednávání. Pro vojáky by podle něj bylo výhodnější, kdyby nouzový stav pokračoval. "Ale na druhou stranu chci všechny ujistit, tak jak jsme to vyhodnotili, jak jsme provedli podrobnou analýzu, budou (vojáci) nadále pomáhat v nemocnicích, v domovech seniorů jako doposud," řekl ministr.

Jako důvod, proč je nouzový stav pro armádu výhodnější, uvedl, že jde o záležitost celého systému, ve kterém bez nouzového stavu například nelze přikázat práci zdravotníkům, se kterými vojáci při svém nasazení spolupracují.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK sdělil, že systém boje proti pandemii by bez pomoci vojáků situaci nezvládl. Potvrdil, že ministerstvo obrany připravilo právní analýzu, podle které mohou vojáci pomáhat i bez nouzového stavu za pomoci zákona o ozbrojených silách. "Zákon pro schválení nasazení požaduje, aby zde byla potřeba záchranných akcí a situace, kdy výrazně dochází k ohrožení zdraví nebo života. Obě tyto podmínky jsou nadále naplněny a zákonný požadavek budeme tedy naplňovat i v případě, že nemáme schválený nouzový stav," dodal Pejšek.

Nasazení vojáků v sociálních a zdravotních zařízeních umožňuje nařízení vlády, které vláda přijala loni v dubnu a pozměnila v listopadu. Toto nařízení se již na zákon o ozbrojených silách v dubnovém i listopadovém znění odvolává, kvůli konci nouzového stavu ho tak vláda měnit nemusí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celníci při kontrolní akci na dálnicích odhalili 871 porušení

03.03.2021 18:03 Celníci minulý týden při kontrolní akci zaměřené na to, zda mají řidiči zaplacenou elektronickou…

Požadavek policie o vytištěném dokumentu nemá oporu v žádném zákonu, říká…

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Advokát Tomáš Sokol považuje interpelaci Policie České republiky, podle níž se řidiči, kteří…

Policisté v pondělí zakázali průjezd mezi okresy více než tisícovce vozidel

02.03.2021 10:26 Policisté první den platnosti omezení volného pohybu lidí mezi okresy zkontrolovali více než 53.000…

Policie v zjistila v Plzeňském kraji stovky porušení opatření, rozdala…

02.03.2021 09:42 Několik set porušení nařízených mimořádných a krizových opatření vlády zjistili v pondělí policisté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama