Armáda ČR dostala zbrusu nové pandury. Co všechno umí?

V Česku i v zahraničí mají najít využití nové pandury, které začala užívat armáda. První čtyři speciální pandury z 20 objednaných obrněných vozidel dnes ve Štěpánově na Olomoucku převzali zástupci 4. brigády rychlého nasazení, která plní nejnáročnější úkoly. Vojáci na moderní bojové technice, kterou výrobci testovali 11 měsíců, vyzdvihují nejen pancéřovou ochranu, ale i jejich mobilitu či špičkové radiostanice. První dodané pandury jsou součást zakázky za 2,07 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

Vozidla bude používat 41. mechanizovaný prapor v Žatci. "Budou pro nás obrovským přínosem z hlediska rychlosti i bezpečnosti komunikace a zároveň z hlediska manévrových schopností a balistické ochrany. Vozidla nahradí dosluhující stará kolová vozidla," řekl dnes novinářům spojovací náčelník z 41. mechanizovaného praporu Jan Petr.

Moderní bojová technika je podle ředitele agentury logistiky Stanislava Hudečka určena pro úkoly na území České republiky i v zahraničí. Podle Jana Petra nová vozidla lépe zapadají do koncepce bojového praporu.

"Velká mobilita, velká schopnost v průchodnosti terénu a zároveň obrovské množství nových radiostanic, které jsou podstatně výkonnější a lepší než ty stávající," vyzdvihl Petr největší pozitiva vozidel.

Podle Vladimíra Matyáše ze společnosti Tatra Defence Vehicle se pandury před předáním armádě testovaly 11 měsíců a to nejen na půdě společnosti a v akreditovaných zkušebnách.

zdroj: YouTube

Pandury před převzetím zkoušeli i vojáci například ve výcvikových prostorech. Na výrobě se podílela podle Matyáše více než desítka českých firem i výzkumných ústavů. Další vozidla podle zakázky dodá společnost v březnu a poté postupně do konce letošního roku, řekl dnes novinářům Matyáš. Součástí dodávky jsou i soupravy stanoviště pro činnost štábu.

Zakázku za 2,07 miliardy korun na dodávku dvou desítek pandurů ministerstvo obrany uzavřelo s firmou TDV v lednu 2017. Šest pandurů bude ve verzi velitelsko-štábní a 14 ve verzi spojovací. Nákup vláda schválila v roce 2015.

Tatra Defence Vehicle se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Do jejího portfolia patří například výroba, údržba a opravy vozidel Pandur II. Zabývá se i vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra nebo se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar: Obhájení stabilního rozpočtu je prvořadý cíl

25.02.2020 12:11 Aktualizováno Obhájení stabilního a předvídatelného rozpočtu označil ministr obrany Lubomír Metnar za svůj…

Protivník je o generaci před armádou ČR. Není čas zpomalit modernizaci,…

25.02.2020 11:54 Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo. Na velitelském shromáždění armády to dnes řekl…

Česko bude cvičit reakci na hybridní válku, zapojí se krizové štáby

24.02.2020 14:55 Česká republika procvičí reakci na takzvanou hybridní válku. Vyzkouší, jak jsou krizové orgány…

Šéfa plzeňské policie vyšetřuje GIBS

22.02.2020 09:57 Ředitele policie v Plzni Michala Krejbicha už téměř rok a půl vyšetřuje Generální inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama