Armáda ČR plánuje 132 cvičení v cizině. Vojáci poletí do USA i Mauretánie

Česká armáda letos plánuje 132 cvičení v zahraničí, jde o nižší počet, než jich bylo v plánu loni. Vojáci budou vedle evropských zemí cvičit například ve Spojených státech, v Kanadě, v Jordánsku a v Mauretánii. V Česku se má konat srovnatelný počet vojenských cvičení jako minulý rok.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

Podle informace, kterou dostali poslanci, se má v ČR uskutečnit 60 vojenských výcviků, z toho pět na komerčním základě bez účasti českých vojáků. Zpráva pro loňský rok pojednávala o 62 cvičeních. V cizině armáda plánovala minulý rok 145 cvičení.

"Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců," stojí v informaci. Cvičení slouží také k ujištění spojenců o platnosti závazku kolektivní ochrany a k demonstraci schopností a odhodlání Severoatlantické aliance k vlastní obraně.

Plán vojenských cvičení na letošní rok odráží podle zprávy čtyři priority české armády, a to přípravu k nasazení v operacích, rozvoj pohotovostních sil, bilaterální a regionální spolupráci a zvyšování schopností. Zároveň reaguje na aktuální vývoj bezpečnostní situace.

K nejdůležitějším cvičením materiál řadí Lešť Exercise na Slovensku zaměřené na boj v zastavěném území a uvnitř budov. Jednotky se tam budou připravovat na nasazení v operacích v Mali a v Afghánistánu. U východního souseda se uskuteční i výcvik Soatu ke zlepšení spolupráce speciálních sil a vrtulníkového letectva a cvičení armádních chemiků Toxic Leak.

Do Německa na cvičení evropských sil "Battlergoup" nazvané European Challenge vyšle česká armáda 300 vojáků a 85 kusů techniky. Čeští vojáci se zúčastní také rozsáhlého mezinárodního cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy v Litvě nebo výcviku Mountain Flight ve Francii zaměřeného na létání vrtulníků složitých taktických a geografických podmínkách.

Mezi hlavní cvičení v Česku bude tradičně patřit Joint Fires k prohloubení spolupráce v dělostřelecké palebné podpoře a Ample Strike, které je zaměřeno na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Na likvidaci nástražných výbušných systémů se soustředí cvičení Minigator. Komerčních cvičení se v Česku zúčastní příslušníci ozbrojených sil Rakouska a Nizozemska.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policista spolupracoval s Piráty, u sboru končí

17.01.2020 12:11 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to…

Kriminalita v Česku vzrostla. Přibylo vražd, zločinci jsou sofistikovanější

16.01.2020 17:08 Aktualizováno V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199.221 trestných činů. Policie objasnila -…

Armáda ČR chce nejméně jeden bojový dron, má být schopen nést zbraně

16.01.2020 14:29 Nejméně jeden průzkumný a bojový dron o váze několika stovek kilogramů, na který bude možné kromě…

Policie ČR převzala nová civilní auta, poprvé na operativní leasing

15.01.2020 17:12 Aktualizováno Policie dnes převzala nová civilní auta, poprvé je pořídila na operativní leasing. Za čtyři roky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama