Armáda má ve výbavě 21 neprovozuschopných pandurů

K začátku října měla armáda 21 neprovozuschopných obrněných vozidel Pandur. Důvodem jsou závady na zbraňových stanicích nebo podvozcích či nutný servis. Podle vedení armády neprovozuschopnost neznamená, že by vozidla nebyla schopná boje. Armáda si stěžuje na dlouhé dodací lhůty náhradních dílů, kdy musí čekat na drobnou součástku i třeba rok a půl. Zároveň se armáda podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty stále nevyrovnala se svým podfinancováním.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

Armáda provozuje 107 pandurů v sedmi různých modifikacích. Podle jejího vedení bylo v posledních letech průměrně neprovozuschopných asi 30 strojů, od roku 2017 se vojákům daří opravit více vozidel, než kolik jich je porouchaných. Na začátku října jako neprovozuschopných vykazovala 21 strojů. Ředitel sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský poznamenal, že důvodem jsou někdy banální případy chybějících drobných součástek. Potíže podle něj panují především v souvislosti s dodávkami od izraelské firmy Rafael na zbraňovou stanici, kdy vojáci čekají na dodávky náhradních dílů v průměru 19 měsíců.

Armáda chce proto vyjednat s dodavatelem výrazné zkrácení dodací doby. Zároveň si chce armáda vytvořit vlastní zásobu součástek a navýšit své opravárenské kapacity.

Připravuje se také smlouva na komplexní servis bojových vozidel pěchoty. Podle náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy bude nová smlouva uzavřena na léta 2020 až 2024, hodnota servisních prací je stanovena na 2,39 miliardy korun. Týkat se bude 107 pandurů, které byly nakoupeny v letech 2009 až 2013 i nových velitelsko-štábních a spojovacích 20 pandurů, které vojáci dostanou v příštích letech.

Poslanec Pavel Růžička (ANO) poukázal na to, že armáda kvůli nedostatku náhradních dílů přistoupila ke "kanibalizaci" jiných vozidel.

Na provoz pandurů dosud armáda vynaložila 1,57 miliardy korun. Za poslední roky se na této technice nakupil deficit 950 milionů korun. Podle Opaty armáda stále nemá na opravy techniky dostatek peněz, ale blíží se již k tomu, aby byl deficit odstraněn.

Někteří poslanci na jednání výboru kritizovali zástupce ministerstva obrany a armády, že o problému dostatečně neinformovali a že ho včas neřešili. Vedení armády kritiku odmítlo, opatření k nápravě se podle Opaty začala přijímat loni.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec šéfa odboru válečných veteránů Stehlíka? Metnar zvažuje revizi návrhu

13.11.2019 17:05 Aktualizováno Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda…

Je rozhodnuto. Česko koupí bojové vrtulníky USA, budou stát 14,6 miliardy

12.11.2019 16:27 Aktualizováno Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6…

Česko slaví Den veteránů. V naší skupině byl zrádce, vzpomíná hrdinka 2.…

11.11.2019 17:57 Aktualizováno U příležitosti Dne válečných veteránů si dnes vojáci, politici i veřejnost na pražském Vítkově…

Ministerstvo obrany do Ruska peníze na opravu hrobů nepošle

09.11.2019 16:43 Ministerstvo obrany příští rok opět neplánuje dát peníze na opravu českých válečných hrobů v Rusku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama