Armáda pošle na hranice 30 vojáků

Česká armáda nasadí od úterý na hranicích 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Pomohou s odebíráním vzorků pro testování na koronavirus. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Ilustrační foto

Armáda se bude na deseti hraničních přechodech podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. Vedení armády také kvůli koronaviru zrušilo účast českých vojáků na březnových mezinárodních cvičeních. Zrušilo také služební cesty vojáků do rizikových oblastí.

Posílení integrovaného záchranného systému (IZS) na hranicích o vojáky dnes oznámili zástupci vlády na odpolední tiskové konferenci. Dvořáková ČTK sdělila, že vojáci budou nasazeni od úterý. "Celkem 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu ze zdravotnické služby resortu ministerstva obrany bude spolupracovat ve směnách s příslušníky IZS, konkrétně hasiči, policisty, celní správou a hygieniky," uvedla Dvořáková.

Armáda se podle ní bude na deseti hraničních přechodech podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. "Ve vojenských kontejnerových buňkách se budou odebírat vzorky pro testování na koronavirus," poznamenala. Dodala, že vojenští zdravotníci budou spolupracovat a postupovat podle pokynů hygieniků a epidemiologů. Na pomoc IZS bude armáda nasazena podle zákona o integrovaném záchranném systému.

Podle Dvořákové již v minulosti armáda podobně posílila například českou policii během předsednictví v Radě EU v roce 2009 nebo při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Mimořádná opatření platí od dnešního rána na deseti hraničních přechodech. Policisté, hasiči a celníci na nich namátkově kontrolují přijíždějící a upozorňují je na rizika spojená s koronavirem. Policisté cestujícím předávají letáky s informacemi o viru a o přijatých opatřeních v češtině, angličtině a němčině. Hasiči lidem namátkově měří teplotu.

Dvořáková zároveň ČTK sdělila, že na základě doporučení ministerstva zdravotnictví a hlavní hygieničky ministerstva obrany armáda zrušila z preventivních důvodů zahraniční služební cesty svých příslušníků do určených rizikových oblastí. "Stejně tak se ruší účast českých vojáků na březnových mezinárodních cvičeních," dodala. Cvičení vojáků v České republice pokračuje bez omezení.

Služební cesty zaměstnanců resortu ministerstva obrany již zakázal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) minulý týden. Rozhodl také, že návštěvníci budov resortu musí podepsat prohlášení, že od poloviny ledna nepobývali v rizikových oblastech. Vojáci i civilní zaměstnanci také musí bedlivě sledovat svůj zdravotní stav. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Lidové noviny uvedly, že zpřísněná opatření pro vstup do armádních a ministerských budov souvisí s obavou před případným paralyzováním stěžejních částí ministerstva, které třeba zodpovídají za ochranu vzdušného prostoru před teroristy.

Pejšek poznamenal, že byl vydán pokyn hlavní hygieničky české armády pro všechny vojáky a zaměstnance, aby více dbali na sledování svého zdravotního stavu. Dostali také pokyny, jak mají postupovat v případě zdravotních potíží.

Zpřísnily se také podmínky vstupu návštěvníků do resortních budov a byla posílena hygienická opatření v jednotlivých objektech. Návštěvy tak musí potvrdit, že od 15. ledna nepobývaly v rizikových oblastech, kde se více vyskytuje nový typ koronaviru, tedy například v Číně, Itálii, Íránu nebo Jižní Koreji. Musí také potvrdit, že se vědomě nesetkali s nikým, kdo v těchto oblastech pobýval.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama