Armáda pošle na hranice 30 vojáků

Česká armáda nasadí od úterý na hranicích 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Pomohou s odebíráním vzorků pro testování na koronavirus. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Armáda se bude na deseti hraničních přechodech podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. Vedení armády také kvůli koronaviru zrušilo účast českých vojáků na březnových mezinárodních cvičeních. Zrušilo také služební cesty vojáků do rizikových oblastí.

Posílení integrovaného záchranného systému (IZS) na hranicích o vojáky dnes oznámili zástupci vlády na odpolední tiskové konferenci. Dvořáková ČTK sdělila, že vojáci budou nasazeni od úterý. "Celkem 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu ze zdravotnické služby resortu ministerstva obrany bude spolupracovat ve směnách s příslušníky IZS, konkrétně hasiči, policisty, celní správou a hygieniky," uvedla Dvořáková.

Armáda se podle ní bude na deseti hraničních přechodech podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. "Ve vojenských kontejnerových buňkách se budou odebírat vzorky pro testování na koronavirus," poznamenala. Dodala, že vojenští zdravotníci budou spolupracovat a postupovat podle pokynů hygieniků a epidemiologů. Na pomoc IZS bude armáda nasazena podle zákona o integrovaném záchranném systému.

Podle Dvořákové již v minulosti armáda podobně posílila například českou policii během předsednictví v Radě EU v roce 2009 nebo při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Mimořádná opatření platí od dnešního rána na deseti hraničních přechodech. Policisté, hasiči a celníci na nich namátkově kontrolují přijíždějící a upozorňují je na rizika spojená s koronavirem. Policisté cestujícím předávají letáky s informacemi o viru a o přijatých opatřeních v češtině, angličtině a němčině. Hasiči lidem namátkově měří teplotu.

Dvořáková zároveň ČTK sdělila, že na základě doporučení ministerstva zdravotnictví a hlavní hygieničky ministerstva obrany armáda zrušila z preventivních důvodů zahraniční služební cesty svých příslušníků do určených rizikových oblastí. "Stejně tak se ruší účast českých vojáků na březnových mezinárodních cvičeních," dodala. Cvičení vojáků v České republice pokračuje bez omezení.

Služební cesty zaměstnanců resortu ministerstva obrany již zakázal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) minulý týden. Rozhodl také, že návštěvníci budov resortu musí podepsat prohlášení, že od poloviny ledna nepobývali v rizikových oblastech. Vojáci i civilní zaměstnanci také musí bedlivě sledovat svůj zdravotní stav. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Lidové noviny uvedly, že zpřísněná opatření pro vstup do armádních a ministerských budov souvisí s obavou před případným paralyzováním stěžejních částí ministerstva, které třeba zodpovídají za ochranu vzdušného prostoru před teroristy.

Pejšek poznamenal, že byl vydán pokyn hlavní hygieničky české armády pro všechny vojáky a zaměstnance, aby více dbali na sledování svého zdravotního stavu. Dostali také pokyny, jak mají postupovat v případě zdravotních potíží.

Zpřísnily se také podmínky vstupu návštěvníků do resortních budov a byla posílena hygienická opatření v jednotlivých objektech. Návštěvy tak musí potvrdit, že od 15. ledna nepobývaly v rizikových oblastech, kde se více vyskytuje nový typ koronaviru, tedy například v Číně, Itálii, Íránu nebo Jižní Koreji. Musí také potvrdit, že se vědomě nesetkali s nikým, kdo v těchto oblastech pobýval.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojáci zpochybňovali prohlídky v kauze smrti Chána, Ústavní soud stížnost…

31.03.2020 09:31 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci…

Vysočina žádá armádu o pomoc kvůli koronaviru, ta zasahovat nebude

29.03.2020 21:17 Aktualizováno Kraj Vysočina dnes požádal ministerstvo obrany o nasazení armádních sil a prostředků v domově…

Při kontrole hranic se koronavirem nakazil voják

28.03.2020 19:20 Při kontrole státních hranic se nemocí COVID-19 nakazil jeden voják 44. lehkého motorizovaného…

Dragounská jízda: Před pěti lety projel Českem americký konvoj, lidé ho…

28.03.2020 09:23 Konvoj americké armády, který mezi 29. březnem a 1. dubnem 2015 projížděl Českou republikou cestou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama