Armáda pro zajištění voleb vyčlenila 1621 vojáků. Postaví drive-in místa, vytvoří speciální komise

Armáda na zajištění nadcházejících senátních a krajských voleb vyčlenila 1621 vojáků. Část z nich bude mít na starosti vybudování takzvaných drive-in míst, kde budou moct lidé v karanténě odvolit přímo z automobilu, další pak obstarají průběh samotného hlasování.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Vojáci také vytvoří speciální komise, které obejdou například domovy důchodců zasažené koronavirem. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Budování takzvaných drive-in má na starosti asi šest stovek vojáků. Vše musí připravit do středečních 07:00, kdy hlasování na těchto místech začne. Lidé budou moct z automobilu volit na 78 stanovištích po celém Česku. Vojáci připraví přístřešky, které vybaví zázemím pro volební komisi a přepážkou, která řidičovi zajistí soukromí při vyplňování volebního lístku.

Vojáci budou podle Dvořákové vybaveni ochrannými pomůckami, které zajistí ministerstvo vnitra. K dispozici budou mít roušku, ochranné obleky a rukavice a ochranný štít. Vybaveni budou také dezinfekcí na ruce i na povrchy.

Po příjezdu na stanoviště volič stáhne okénko svého vozu, předloží občanský průkaz a voják ho vyzve, aby si na chvíli stáhl roušku kvůli identifikaci. Poté mu předá hlasovací obálku a případně volební lístky, pokud je nebude mít s sebou. Volič za zástěnou připraví volební lístek, který hodí do přinesené volební urny.

Podle Dvořákové budou vojáci tvořit většinu volební komise, s nimi ale v ní bude i jeden civilista jako zapisovatel. Pro volební komise jich armáda vyčlenila více než 1000, pracovat budou ve dvou směnách. Stejná skupina vojáků vytvoří i volební komise, které v dalších dnech zajistí hlasování ve speciálních okrscích v domovech seniorů a podobných zařízeních, která budou uzavřena kvůli epidemii koronaviru. Obcházet budou také jednotlivce, kteří nebudou moct využít hlasování drive-in. Tito vojáci budou místo roušek vybaveni respirátory.

V karanténě jsou v současné době desetitisíce lidí. Volby do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu se konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00. Případné druhé kolo senátních voleb bude v pátek 9. a v sobotu 10. října ve stejných časech. Termín volby pro drive-in místa bude ve středu 30. září, respektive 7. října, a to od 07:00 do 15:00.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Mise EU v Mali se pod českým velením vrací k výcviku, z Bruselu přišlo…

22.10.2020 09:56 Vojenská mise Evropské unie v Mali (EUTM) se vrací k výcviku malijských vojáků. Přerušila ho…

Sněmovní komise poděkovala BIS i Koudelkovi, ten poslal vzkaz ohledně…

21.10.2020 16:05 Aktualizováno Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) poděkovala dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama