Britští zdravotníci dorazili do Vojenské nemocnice Brno, pomůžou s epidemií covid

Tým šesti britských vojenských zdravotníků, kteří v Česku pomohou se zvládáním epidemie koronaviru, dnes před polednem dorazil do Vojenské nemocnice Brno. Nemocnice už naplánovala, kde budou zdravotníci pomáhat. Do služby půjdou poprvé v pátek, řekl ČTK ředitel nemocnice Martin Stračár.

Ilustrační foto
doporučujeme

Brity čekalo oficiální přivítání na ředitelství, ještě odpoledne se půjdou seznamovat s nemocnicí. Postup bude podle Stračára stejný, jako když nemocnice přijímá nového zaměstnance. "Vysvětlíme jim co a jak, projdou si nemocnici, dostanou magnetickou kartičku, aby mohli na oddělení," uvedl ředitel.

Britští zdravotníci a zdravotnice budou podle něj v nemocnici fungovat na pozici zdravotních sester. Ubytovaní budou přímo v nemocnici, kde mají nově postavené lékařské pokoje, dosud neobsazené. Bydlet budou samostatně. "Výhodou je, že budou mít do práce blízko, současně jde o ubytování na velmi vysoké úrovni," uvedl ředitel.

První směnu by měli absolvovat v pátek. "Týmy poskládáme tak, aby se s nimi vždy někdo domluvil. Začátek bude pro obě strany určitě náročný, chápu i naše sestřičky, že z toho mají obavy. Ne každý umí plynule anglicky. Mám však za to, že to všichni zvládneme a bude to přínosem pro obě strany," uvedl ředitel.

Nemocnice se stará asi o 50 pacientů s nemocí covid-19, deset dalších lůžek pro lidi s touto nemocí má k dispozici. Stračár už dříve uvedl, že nemocnice zatím situaci zvládá, výpomoc je součástí spolupráce.

O zdravotnickou pomoc Česko své spojence z EU i z NATO požádalo kvůli rozsahu epidemie. Tým britských zdravotníků do Česka dorazil v noci na úterý.

V Česku je již také část amerického zdravotnického týmu a dva němečtí lékaři, kteří se už zapojili do práce v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Američané budou nasazeni v Olomouci. Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je, nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU a NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi pražskými hasiči je už jen jeden s covidem-19

03.12.2020 08:56 Pouze jednoho covid pozitivního zaměstnance v současnosti evidují pražští hasiči. Na konci října…

Zemřela Jarmila Halbrštátová (†96), jedna z poslední válečných veteránek

02.12.2020 15:23 Aktualizováno V noci na dnešek zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války, poslední pamětnice bojů…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Ackermann, maskáče nahradí…

30.11.2020 16:18 Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Jaroslav Ackermann. Na twitteru to uvedl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama