Červený kříž školí 500 vojáků, pomáhat budou jako ošetřovatelé

Základy v polohování pacientů, podávání stravy či pomoci při osobní hygieně ode dneška vštěpují odborníci Českého červeného kříže (ČČK) stovkám vojáků, kteří se poté po celé republice zapojí do pomoci zdravotníkům v nemocnicích či v sociálních zařízeních. ČČK se jich chystá na pobočce v Olomouci a v Praze proškolit na 500, řekl dnes ČTK prezident ČČK Marek Jukl.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vojáci budou pomáhat na pozici ošetřovatelů a podle školitelů bude v praxi využita především jejich fyzická síla.

"Kurzy základů ošetřovatelství jsou zaměřené na základy péče o nemocného na lůžku, to znamená úprava lůžka, polohování nemocného, jeho osobní hygiena, podávání stravy či komunikace s pacientem. Tyto všechny věci by se měli vojáci v hodně hutné podobě dozvědět v rámci osmihodinového kurzu. Projít by jimi mělo dohromady 500 příslušníky armády," uvedl Jukl.

Absolventi kurzů z řad profesionálních vojáků se poté mohou zapojit do pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením s lůžkovou péčí, jež covid postihuje nejvíc. "Nemají nahradit profesionální zdravotnický personál, mají mu pomáhat. Je to tedy něco jiného, než když armáda posílá své profesionální zdravotníky do těchto zařízení. Jde o pomocný personál," doplnil Jukl. Přibližně polovina z 500 vojáků projde kurzy v Olomouci, druhá v Praze. Kurzy potrvají necelých 14 dní, dodal prezident ČČK.

Prvních 15 vojáků usedlo do olomoucké učebny ČČK s tužkou a blokem v ruce dnes brzy ráno. Seznámili se nejprve s právy pacientů, s etikou i s tím, jak s nimi mají komunikovat. V plánu mají i praktický nácvik ovládání polohavatelných lůžek i manipulaci s pacienty, které nahradí po dobu kurzů figurína. V teorii se dozví, jak funguje lůžkové oddělení, jaké jsou etické zásady přístupu k nemocnému nebo základy psychohygieny. Kurz je krátký, a to i s ohledem na to, že je potřeba vojáků v praxi okamžitě.

V Olomouckém kraji se vojáci zapojili již dříve například do pomoci domovům pro seniory v Hranicích na Přerovsku či v Domově Paprsek v Olšanech na Šumpersku. Už druhý týden v Prostějově funguje také jejich call centrum, kde tři desítky vojáků v pravidelných směnách pomáhají hygienikům trasovat kontakty pozitivně nemocných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela Jarmila Halbrštátová (†96), jedna z poslední válečných veteránek

02.12.2020 15:23 Aktualizováno V noci na dnešek zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války, poslední pamětnice bojů…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Ackermann, maskáče nahradí…

30.11.2020 16:18 Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Jaroslav Ackermann. Na twitteru to uvedl…

Obrana nakoupí terénní vozy Toyota Hilux, zaplatí za ně přes miliardu

26.11.2020 11:17 Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama