Česká armáda obměnila vojáky v Mali, v roce 2020 převezme velení mise EU

Česká armáda v těchto dnech obměnila své vojáky ve vojenské misi v Mali. Velitelství výcvikové mise Evropské unie v Bamaku i výcvikového centra na základně Koulikoro nově hlídají vojáci ze 7. mechanizované brigády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Armáda České Republiky
doporučujeme

V Mali je česká armáda zapojena ve dvou misích, a to výcvikové EUTM, do které může poslat podle platného mandátu až 120 vojáků, a mise MINUSMA pod patronátem Organizace spojených národů (OSN), ve které teď slouží pět českých vojáků.

Armáda nyní vyměnila vojáky z mise Evropské unie, ve které má dvě jednotky. V první mají čeští vojáci na starosti ochranu velitelství mise, které je umístěno v hlavním městě Bamako. Zároveň mají za úkol doprovázet velitele nebo štáb mise či zajišťovat ochranu a doprovod důležitým návštěvám. Od letošního března v této asi třicetičlenné jednotce sloužili vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy, doplnili je příslušníci žateckého 41. mechanizovaného praporu.

Za dobu svého působení vyjeli vojáci téměř v 500 případech mimo základnu, 250 dní zabezpečovali ochranu a obranu velitelství mise, poskytovali síly rychlé reakce a byli připraveni také zajistit ochranu letecké zdravotnické evakuaci zraněných. "I přes náročné klimatické podmínky, nevyzpytatelné prostředí hlavního města Bamako a délku odloučení od svých blízkých splnila 1. jednotka ochrany Bamako úkoly na výtečnou," uvedla armáda.

Druhá jednotka v misi EU zabezpečuje ochranu výcvikového kempu v Koulikoro, které je asi 60 kilometrů od Bamaka. Zároveň má na starosti doprovod a ochranu příslušníků velitelství a podílí se na výcviku malijské armády, a to i mimo výcvikovou základnu. Letecky nebo i na vlastních vozidlech se přesouvali až do 600 kilometrů vzdálených lokalit. "I přes různé složité situace, které nastaly během plánování, přesunu nebo působení na daném místě, vynikla jejich schopnost předvídat, stejně tak jako jejich houževnatost a schopnost improvizace," napsala armáda. Mimo základnu vojáci během svého půlročního nasazení strávili 67 dní.

Při plnění těchto úkolů čeští vojáci spolupracují převážně s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami. Organizační jádro jednotky, ve které sloužilo asi 70 vojáků, tvořili zejména příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Vystřídala je jednotka, v níž převažují vojáci 73. tankového praporu.

Příští rok česká armáda v Mali velení výcvikové mise EU na půl roku převezme. Velitelem bude ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák.

Zároveň Česko zvažuje další podporu malijským ozbrojeným silám v boji proti teroristickým skupinám v regionu, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Francouzský deník Le Monde v pondělí napsal, že by se Česko mělo s dalšími státy zapojit do operace speciálních sil v Mali, Burkině Faso a Nigeru.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana bude chtít za obrněnce BVP zaplatit později, posunula i dodání

26.05.2020 14:03 Ministerstvo obrany chce rozložit platby za plánovaný nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP)…

Miliardy na armádní techniku, část přesto není provozuschopná.…

25.05.2020 13:56 V letech 2016-2018 dohánělo ministerstvo obrany (MO) při opravách armádní techniky deficit z…

Muž vylepil plakáty, které oslavovaly smrt českých vojáků. Soud vynesl…

22.05.2020 14:17 Aktualizováno Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu…

Armáda ČR stále používá starou ruskou techniku. Ostudné, prohlásil Babiš

22.05.2020 12:41 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy