České gripeny mají v Pobaltí napilno. Kvůli Rusům zasahovaly už pětkrát

Celkem pětkrát museli čeští piloti stíhaček JAS-39 Gripen zasahovat za první měsíc střežení vzdušného prostoru pobaltských států. Oznámil to dnes v tiskové zprávě generální štáb české armády. Češi, působící v Pobaltí v rámci ostré hotovosti aliančního systému protivzdušné obrany, vždy museli identifikovat nekomunikující stroje. Pokaždé to byly vojenské letouny vzdušných sil Ruské federace.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Gripen
doporučujeme

"Každý ostrý vzlet potvrzuje náš zájem o bezpečnost Estonska a celého Pobaltí. Naši letci v praxi naplňují základní princip NATO, tedy kolektivní obranu," uvedl český ministr obrany Lubomír Metnar.

První ostrý zásah, takzvaný Alfa Scramble, byl nadřízeným velitelstvím v německém městě Uedem vyhlášen jen několik dní po českém převzetí operačního úkolu. V ostrý hotovostní let se tak okamžitě změnil let cvičný a piloti po navedení do oblasti kontaktu rozpoznali ruský letoun An-30.

Další ostré vzlety byly vyhlášeny pilotům vyčkávajícím na estonské letecké základně Ämari v následujících týdnech. Ve dvou případech dvojice českých gripenů identifikovala letouny, které neměly zapnuté odpovídače a tím nedodržely bezpečnostní pravidla letů po civilních trasách.

V dalším případě šlo o dopravní letoun bez platného letového plánu doprovázený dvojicí stíhaček. Pátý z ostrých vzletů se odehrál koncem minulého týdne, kdy čeští stíhači opět identifikovali dopravní letoun, který nekomunikoval s řízením letového provozu.

"Statistiky prvního měsíce působení 3. úkolového uskupení Baltic Air Policing v Estonsku svědčí o nezbytnosti naší přítomnosti v regionu. Naším úsilím zároveň potvrzujeme našim spojencům, že jsme plně vycvičeni a připraveni podílet se na společném plnění aliančních úkolů," míní náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Letouny české armády v Pobaltí jsou vybaveny standardní výzbrojí, kterou používají v rámci vzdušné hotovosti i v České republice. Jde o řízené střely, vestavěný kanón a klamné cíle, tzv. fléry, které mají zmást střely s infračerveným navedením. Novinkou v současném zahraničním nasazení je použití zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 4i. Ačkoliv se primárně jedná o nástroj umožňující přesné údery na pozemní cíle, v rámci ostré hotovosti je lze použít pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů ve dne i v noci.

Českým letcům v Estonsku velí podplukovník Pavel Pavlík, který má na letounu JAS-39 Gripen nalétáno okolo 1000 letových hodin a má už z podobné mise zkušenosti.

Český kontingent v Estonsku působí v rámci mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru pobaltských států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem. Na ochraně vzdušného prostoru Lotyšska, Litvy a Estonska se kromě českých stíhačů podílí také belgické a dánské letectvo s letouny F-16 z litevské základny Šiauliai.

Na základě mandátu Parlamentu ČR bylo do Estonska vysláno pět letounů Gripen a sedm desítek vojáků převážně z 21. základny taktického letectva Čáslav. V neděli 1. září 2019 čeští stíhači převzali úkoly v Pobaltí od Britů. Na estonské základně Ämari budou Češi do 31. prosince 2019, kdy budou vystřídáni dalším členem aliance. Návrat je plánován v první polovině ledna 2020. V průběhu mise se vystřídají na estonské letecké základně dvě rotace vojáků.

Stíhací letouny JAS-39 Gripen už střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska dvakrát a to v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai. V letech 2014, 2015 a 2016 pak čeští stíhači střežili vzdušný prostor Islandu.

Loading...
Vstupte do diskuze (75)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči dosud rozvezli materiál z 19 letadel, celkem 500 tun

05.04.2020 21:16 Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo…

V Česku je 29 nakažených policistů, jejich počet v karanténě klesl

04.04.2020 10:57 V České republice je nyní 29 policistů pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19. Počet…

Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, dobře si vede také…

03.04.2020 13:20 Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru…

Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

03.04.2020 12:11 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy