Čeští hasiči vypravili pomoc pro Chorvatsko, zemi postihlo silné zemětřesení

Čtyři nákladní automobily humanitární materiální pomoci pro zemětřesením zasažené Chorvatsko vyjely dnes kolem 15:00 z hasičské základny ve Zbirohu na Rokycansku. Česko posílá balkánské zemi vybavení zhruba za pět milionů korun, mimo jiné stany, spací pytle nebo osvětlovací techniku.

Hasiči
doporučujeme

S nakládáním začali hasiči dnes před polednem. Po naložení se konvoj nákladních aut a jednoho velitelského vozidla s deseti příslušníky Hasičského záchranného sboru (HZS) zastaví na základně v Brně a odtud bude v noci pokračovat do Chorvatska. Do Záhřebu by měl dorazit ve čtvrtek v 8:00, řekl dnes ve Zbirohu Rudolf Kramář z generálního ředitelství HZS.

"Materiální humanitární pomoc, kterou poskytla ČR z rozhodnutí ministra vnitra, obsahuje 600 kusů lehátek s matracemi, 1200 spacích pytlů, 1200 přikrývek, deset elektrických topidel, dva osvětlovací systémy a jeden kilowattový osvětlovací balon," vyjmenoval Kramář.

Zemětřesení udeřilo v úterý kolem 12:20 v regionu vzdáleném 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím registrovali otřes o síle 4,1 stupně. Zemětřesení bylo znát i v Česku. Otřesy přitom Chorvatsko zaznamenalo už v pondělí.

Podle chorvatských médií si v nejvíce zasažené oblasti vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a mnoho zraněných, kromě toho způsobilo velké materiální škody. České úřady neinformovaly, že by mezi oběťmi byli i čeští občané. Na českou ambasádu v zemi se také podle informací ministerstva zahraničí zatím nikdo neobrátil s problémy.

Ministr vnitra Jana Hamáček (ČSSD) v úterý na twitteru informoval, které věci Chorvatsko po Česku v rámci humanitární pomoci požadovalo.

O možné pomoci spolu telefonicky mluvili premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Andrej Plenković. Pomoc nabídly i další země a rovněž Evropská komise.

HZS v ČR zprostředkovává humanitární pomoc. Národní základna humanitární pomoci téměř za 70 milionů korun byla ve Zbirohu otevřena před deseti lety. Od té doby odtud vyjela řada konvojů s pomocí do různých zemí. "Za tento rok to byla například Arménie, Francie, San Marino, Ukrajina, Bělorusko, Kosovo nebo Černá Hora," řekl Kramář. Pomoc z Česka je určena na boj s povodněmi, požáry či jinými přírodními živly, letos to byly také dodávky ochranných prostředků pro boj s koronavirem, v minulosti odjely ze Zbirohu také konvoje na jih Evropy s nákladem na pomoc do center pro uprchlíky.

Veřejnou sbírku na pomoc Chorvatsku vyhlásila dnes humanitární organizace ADRA. Peníze ze sbírky půjdou především na zajištění ubytování pro rodiny, které ztratily domov, sdělila ČTK Karolina Emanuelová z humanitární organizace. ADRA Chorvatsko počítá podle ní s vyčleněním 15.000 dolarů (320.000 Kč) pro prvotní pomoc. Tato částka se navýší o peníze vybrané ve veřejné sbírce. Lidé mohou do veřejné sbírky na pomoc Chorvatsku přispět na čísle účtu 66888866/0300, variabilní symbol 511.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Zákroky při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle GIBS…

18.01.2021 10:10 Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce…

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama