Den válečných veteránů: Letos bez velkých oslav, obrana zveřejnila speciální hudební video

Odvahu a hrdinství válečných veteránů dnes připomněly projevy, bohoslužby, symbolické červené květy vlčího máku i písně vzniklé pro tuto příležitost. Proti minulosti jsou kvůli epidemii omezeny vzpomínkové společenské akce. Politici si proto den válečných veteránů připomněli především na sociálních sítích.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vzpomeňme dnes na všechny, kteří bojovali za naši svobodu. Díky nim můžeme žít v míru," napsal například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru napsal, že je hrdý, že má Česko své hrdiny. "Bez legionářů by nevzniklo Československo. Vážíme si veteránů z druhé světové války. Mnoho našich současných vojáků patří mezi novodobé veterány. Jsem rád, že vás máme," uvedl.

Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001.

Padlým válečným veteránům světových válek se dnes v Karolinu poklonil rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima. Věnec položil u pamětní desky, kterou UK hrdinům světových válek odhalila v Karolinu letos v květnu. Zima připomněl, že války výrazným způsobem v minulosti zasáhly také akademické prostředí. "Nejen akademické prostředí nevratně ztratilo velké množství potenciálu, znalostí a talentu. Každá válka vede k materiálním škodám. Ty jsou nesrovnatelné s tím, když společnost ztratí lidskou bytost s její tvořivostí a umem," uvedl.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v rozkazu vojákům připomněl oběti československých legionářů z první světové války i vojáků z druhé světové války a z novodobých misí, zveřejnil krátké video, ve kterém uctil památku padlých a poděkoval novodobým válečným veteránům za službu a oddanost vlasti. 

"Platí totiž, že země, která si neváží svých veteránů, jakoby si nevážila sama sebe," řekl. Metnar také odpoledne společně s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou položili u hrobu neznámého vojáka na pražském Vítkově věnec.

Armáda tradičně již o den dříve uspořádala bohoslužbu ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech. Letos ji přenášela živě na internetu bez tradičních hostů. Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta a pražský biskup David Tonzar dnes při bohoslužbě bez účasti veřejnosti připomněli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze konec 1. světové války, Den válečných veteránů i smrt Jana Opletala.

Symbolem připomínání válečných veteránů se stal květ vlčího máku. Letos s jeho prodejem opět spojila organizace Post Bellum finanční sbírku. Za každý příspěvek chtějí organizátoři sbírky zapíchnout symbolický květ vlčího máku na záhonu na náměstí Republiky v Praze a také na veřejných prostranstvích v Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích, Hradci Králové a v dalších městech.

Válečné veterány dnes také na webu ministerstva obrany oslavilo hudební video s názvem Je čas vzniklé ve spolupráci se spolkem Vlčí máky a skladatele Tomášem Kymplem.

zdroj: YouTube

Zpěvačka Naďa Válová věnovala Dnu válečných veteránů singl a klip Snad vrátí se brzy. Skladba vznikla ve spolupráci s Ústřední hudbou armády České republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští vojenští zdravotníci tři týdny pomáhali Česku v boji s epidemií,…

04.12.2020 14:36 Britský vojenský zdravotnický tým dnes ukončil svou činnost v České republice. Tři týdny pomáhal v…

Nová generace protiletadlových zbraní: Čeští vojáci trénovali ve Švédsku, …

04.12.2020 12:00 Strakoničtí vojáci se v uplynulých týdnech ve Švédsku školili na ovládání nových přenosných…

Mezi pražskými hasiči je už jen jeden s covidem-19

03.12.2020 08:56 Pouze jednoho covid pozitivního zaměstnance v současnosti evidují pražští hasiči. Na konci října…

Zemřela Jarmila Halbrštátová (†96), jedna z poslední válečných veteránek

02.12.2020 15:23 Aktualizováno V noci na dnešek zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války, poslední pamětnice bojů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama