Dítě v ohrožení. Nová aplikace ECHO pomůže s pátráním, vytvořili ji dva policisté

S pátráním po pohřešovaných dětech v systému Dítě v ohrožení má pomoci nová aplikace ECHO, kterou vytvořili dva policisté. Rozšířením informací mezi uživatele chytrých telefonů by se měla výrazně zvýšit šance na nalezení dítěte i zkrátit doba, po kterou se hledá, informovala dnes policie na webu.

Ilustrační foto
doporučujeme

V České republice se každoročně pátrá přibližně po dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení.

"Cílem naší aplikace je urychlení přenosu informací od policie směrem k široké veřejnosti a její aktivní zapojení do pátrání," uvedl policista Martin Kaiser, který je autorem aplikace spolu se svým kolegou Petrem Burešem a dalšími spolupracovníky. Vycházeli z toho, že pohřešované dítě musí někdo někde zahlédnout - v MHD, v obchodě, na benzinové stanici, v parku. "Když ale neví, že se po něm pátrá, tak pochopitelně žádnou aktivitu nevyvine. To bychom chtěli změnit," dodal Kaiser.

Když se pohřešuje dítě, je podle odborníků mimořádně důležitý čas, protože s každou hodinou šance na nalezení klesá. Napojení aplikace ECHO na policejní databázi zajistí, že se v ní dítě objeví téměř okamžitě a jakýkoliv její uživatel může okamžitě pomoct s pátráním. Aplikace je zdarma, nijak neshromažďuje osobní informace a podle policie je nenáročná na data.

Projekt finančně podpořila Nadace Vodafone, která pomohla aplikaci ECHO s veřejnou sbírkou, díky čemuž se podařilo získat dostatek peněz na její vývoj. Tvůrci nyní přemýšlejí o tom, že by aplikaci rozšířili i do okolních států.

Aplikace se stala i součástí mobilní bezpečné platformy, kterou využívají policisté v přímém výkonu služby. Vedle standardních pátracích relací budou dostávat do svých služebních telefonů i specifické avízo o dětech v ohrožení. "Významně se tak zvýší povědomí policistů o dětech v ohrožení, neboť se fotografie s textem automaticky zobrazí všem policistům, kteří po vyhlášení pátrání nastoupí do služby a přihlásí se do mobilní bezpečné platformy," uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Dítě v ohrožení je národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte. Veřejnost je do něj zatím zapojena hlavně prostřednictvím informací zveřejněných v médiích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Obrana loni nevyčerpala 1,8 miliardy korun, nejméně za pět let

14.01.2021 15:25 Aktualizováno Ministerstvo obrany loni hospodařilo se 76,1 miliardy korun, nevyčerpalo z toho 1,8 miliardy korun.…

Snížení rozpočtu strážníkům vyvolává obavy. Postoj magistrátu považuji za…

13.01.2021 11:06 Je zneklidněná a bojí se o bezpečnost občanů. Starostku Městské části Praha 2 Janu Černochovou (ODS…

Česká armáda ukončila velení výcvikové mise EU v Mali

12.01.2021 13:09 Česká armáda dnes ukončila půlroční velení výcvikové misi Evropské unie v Mali (EUTM). Funkci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama