Dny NATO budou bez návštěvníků, přenos nabídne osm hodin programu

Letošní 20. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády ČR se odehraje bez návštěvníků, avšak lidé budou moci dva dny sledovat přímé přenosy v České televizi nebo na internetu. Program se ještě dolaďuje, 19. a 20. září se ale na letišti v Mošnově na Novojičínsku uskuteční každý den čtyři hodiny dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu.

Dny NATO v Mošnově

Během akce bude rovněž oceněno 1000 záchranářů a příslušníků bezpečnostních složek za nasazení během nouzového stavu. Novinářům to dnes řekli organizátoři.

Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík řekl, že půjde o jednu z mála akcí tohoto typu, které se letos v Evropě vůbec uskuteční. Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a běžně je v Mošnově navštěvují statisíce lidí, loni jich bylo 220.000.

Jedinou možností ale letos bylo zorganizovat akci bez návštěvníků. "Bylo to pro nás nejtěžší rozhodnutí za 20 let. Musíme respektovat platná hygienická i z toho vyplývající bezpečnostní opatření," řekl Pavlačík.

Malou útěchou pro diváky podle něj bude možnost sledovat přenos s využitím špičkové přenosové technologie Wave Relay, kterou budou mít Dny NATO jako první akce ve střední a východní Evropě. "Umožní zcela nový přenos z dynamických ukázek, protože kamery ve vysokém rozlišení budou umístěny buď přímo na uniformách vystupujících účastníků, nebo na technice," řekl Pavlačík. Na rozdíl od předchozích let nebude letos program po oba dny stejný, ale každý den jiný.

Velitel Vzdušných sil Armády ČR Petr Hromek řekl, že program se teprve ladí, protože se ještě čeká na potvrzení zahraničních účastníků. "Chceme si připomenout i 15 let provozu letounů Gripen v České republice, takže chystáme i průlet českých, švédských, maďarských letounů Gripen, pokud opravdu přiletí," řekl Hromek. Vzhledem k tomu, že se do areálu nedostanou diváci, statické ukázky techniky tam letos nebudou.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že Dny NATO by také měly alespoň částečně kompenzovat oslavy 75. výročí osvobození, které město chystalo velkolepé, ale kvůli pandemii koronaviru je muselo zrušit. "Ve spolupráci se Slezským zemským muzeem v Opavě jsme vymysleli způsob, jak v rámci Dnů NATO předvést vojenskou techniku, která se podílela na osvobození Ostravy a Ostravska, a chtěli bychom tam i přivítat, pokud se nám to podaří, válečné veterány," řekl Macura.

Organizátoři lidem nedoporučují, aby se vydali sledovat letecké ukázky do okolí letiště, krajský policejní ředitel Tomáš Kužel řekl, že ale očekává, že obzvlášť v případě pěkného počasí se někteří lidé do Mošnova vydají. Policie se proto na akci připravuje, aby zabránila například živelnému nájezdu aut do míst, kde by mohla bránit provozu. Pokud se ale lidé nebudou chovat neukázněně, nebude jim policie v pohybu bránit. "Když by docházelo na vstup na cizí pozemky, kde už by to majitelům vadilo, nebyla by to běžná louka, když by docházelo k poškozování majetku, třeba ničení oplocení letiště, tak to už jsou samozřejmě věci, které by policie řešit musela," řekl Kužel.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že kraj akci podpořil, protože kdyby se letos neuskutečnila, ohrozilo by to i její konání v dalších letech. "Kdybychom se měli bát všech potenciálních rizik, tak bychom dneska už nemohli uspořádat vůbec nic. Domnívám se a sázím na to, že lidé jsou natolik rozumní, že nebudou věci komplikovat," řekl Vondrák.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Policejní prezident se omluvil za slova mluvčí o nepovoleném shromáždění

28.08.2021 14:05 Policejní prezident Jan Švejdar se dnes omluvil za slova mluvčí středočeské policie, že srpnové…

Český velitel jednal při evakuaci Afghánců přímo s táliby

25.08.2021 14:07 Aktualizováno Pro část zachráněných afghánských spolupracovníků České republiky si za dramatických okolností…

Evakuace z Afghánistánu: V Praze přistál třetí evakuační letoun, přivezl…

19.08.2021 07:30 Na vojenském letišti v pražských Kbelích přistál dnes krátce po 22:00 třetí evakuační letoun z…

Související:

Právě se děje

reklama