Dragounská jízda: Před pěti lety projel Českem americký konvoj, lidé ho nadšeně vítali

Konvoj americké armády, který mezi 29. březnem a 1. dubnem 2015 projížděl Českou republikou cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu, vyvolal velkou pozornost.

Přidejte svůj názor 146 komentářů

Konvoj jednotek U.S. Army dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). Tvoří ho téměř 120 vozidel při cestě z Pobaltí do Německa a projede šesti zeměmi střední a východní Evropy. V Česku bude mezi 29. březnem a 1. dubnem.
doporučujeme

Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci a sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic, kudy projížděli.

Konvoj překročil české hranice 29. března u Bohumína, v Náchodě a Harrachově a poté zamířil do Vyškova, Pardubic a Liberce, kde účastníci takzvané Dragounské jízdy přenocovali. Cesta vojáků v osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker nebo terénních autech Humvee měla demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítili ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. Poslední vůz z konvoje přejel hranice v Rozvadově 1. dubna po poledni.

V dalších letech pak přes ČR projížděla ještě řada konvojů, kromě Američanů se do přesunů zapojili i Britové. A většina se obešla bez velké pozornosti nebo problémů. Výjimkou byl poslední americký konvoj koncem loňského května, který se přesouval po rekonstruované dálnici D1, kde způsobil dopravní kolaps. Cesta z Prahy do Brna se řidičům mohla protáhnout až o několik hodin. Vojáci nakonec museli dálnici dočasně opustit a vydat se znovu na cestu až večer, kdy ostatní doprava opadla.

Loading...
Vstupte do diskuze (146)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Armáda ČR dostane nové přilby, uspěly ve vojskových zkouškách

29.05.2020 15:54 Přilby od firmy Argun pro českou armádu splnily vojskové zkoušky. Armáda to dnes oznámila na…

GIBS obvinila dva policisty, z cizinců měli podvodně lákat peníze

28.05.2020 13:03 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva policisty z oddělení pobytových kontrol…

Velitelství pozemních sil armády se přesouvá z Prahy do Olomouce

27.05.2020 18:17 Velitelství pozemních sil české armády se dnes začalo stěhovat z pražské budovy generálního štábu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy