Exploze v Bejrútu: Česko vyšle tým USAR na záchranu z trosek, letět má odpoledne

Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Na twitteru o tom dnes ráno informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož Libanon přijal českou nabídku pomoci. Podle vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ČR zároveň poskytne Libanonu humanitární pomoc ve výši deseti milionů korun.

Speciální tým USAR, ilustrační foto
doporučujeme

Do Libanonu pojede tým 36 členů pražského hasičského sboru. "Ve skupině je kromě záchranářů také pět kynologů, statik, lékař," uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí hasičů Nicole Studená. Předpokládaný odlet je podle ní plánován na dnešních 16:00.

"Jsem v myšlenkách s obyvateli Bejrútu, je to obrovská tragédie. Vyslání pomoci je to nejmenší, co můžeme pro Libanon udělat," prohlásil Hamáček. Dvě gigantické exploze v bejrútském přístavu, které v úterý poničily několik čtvrtí, si vyžádaly podle aktuálních údajů Libanonského červeného kříže přes stovku mrtvých a více než 4000 zraněných.

"Ministerstvo zahraničí vyřizuje přelety tak, aby se hasiči dostali do Bejrútu ještě dnes," uvedl na twitteru Petříček. Doplnil, že dal pokyn k uvolnění deseti milionů korun na humanitární pomoc pro Libanon. Česko podle něj pošle i materiální pomoc.

Pražský hrad informoval, že prezident Miloš Zeman dnes zaslal kondolenční telegram libanonskému prezidentovi Aúnovi. "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické explozi v Bejrútu, který si vyžádal mnoho obětí na lidských životech a tisíce zraněných. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil svým jménem a jménem české veřejnosti hlubokou soustrast vám i rodinám obětí. Je mi nesmírně líto, že libanonský lid postihla tato smutná událost," uvedl prezident.

Prostřednictvím Černínského paláce nabídl Libanonu pomoc i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Do Bejrútu by mohl zamířit český traumatým a v případě potřeby by se desítka pacientů mohla léčit na klinikách popáleninové medicíny v Česku, uvedl Vojtěch na twitteru.

Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Je nasazován v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závalu či tsunami. Specializuje se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme, uvedli hasiči na twitteru. V minulosti pomáhal po živelních pohromách v několika zemích.

Hamáček na ministerstvu vnitra novinářům řekl, že příslušníci týmu USAR se sjíždějí na smluvené místo a kolem 16:00 vyrazí, pokud se podaří vyřídit veškeré potřebné dokumenty související s jejich přeletem. "Součástí týmu jsou mimo jiné lékař a statik. Věřím, že to bude viditelný příspěvek ČR a ukáže se, že ČR je připravena a ochotna v takovýchto případech pomáhat," uvedl Hamáček.

Hasiči z týmu jsou vybaveni nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení jim podle Studené nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob - echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery - a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Mají také speciálně cvičené a certifikované psy pro sutinové vyhledávání.

Příčiny katastrofy jsou zatím nejasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok. Exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě. Hlavní ulice v centru jsou podle svědků zasypány sutinami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči mají požár v muničním skladu policie u Bíliny pod kontrolou

15.09.2020 16:32 Aktualizováno Hasiči mají požár muničního skladu v Bílině na Teplicku pod kontrolou, venkovní sklad ochlazují.…

Na vzdělávání v oblasti péče o vězně půjde z fondů 21,5 milionu

15.09.2020 12:17 Připravit odborný personál Vězeňské služby (VS) a Probační a mediační služby (PMS), který bude…

Chaos šlo akceptovat na jaře, teď už ne. Považuji za zázrak, že lidé…

14.09.2020 22:07 Aktualizováno ROZHOVOR - Jeho rétorika je nezvykle ostrá a upřímná. Ředitel Městské policie hlavního města Prahy…

Hygiena trasování zvládá, tvrdí Babiš. Policie má podle něj hlídat nošení…

11.09.2020 17:15 Aktualizováno Hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zvládají trasování kontaktů lidí nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama