Hamáček: Policisté a hasiči jsou připraveni distribuovat roušky

Policisté a hasiči jsou připraveni distribuovat respirátory, roušky a další ochranné prostředky poté, co objednané zásilky ze zahraničí dorazí do České republiky. Po jednání krizového štábu ministerstva vnitra to uvedl ministr Jan Hamáček (ČSSD). Krizový štáb se zabýval i situací na hranicích nebo oblastmi, které hygienici uzavřeli.

Přidejte svůj názor

Hasiči
doporučujeme

"Máme hotový plán, a jakmile respirátory, roušky a další prostředky dorazí, tak budeme schopni je velmi rychle - ve spolupráci s kraji - distribuovat," uvedl Hamáček. Roušek i respirátorů je v zemi nedostatek, Česko je nakupuje mimo jiné v Číně.

Krizový štáb vnitra jednal také o situací na hraničních přechodech. "Ukazuje se velká komplikace v oblasti nákladní dopravy a musíme přijímat opatření, jak být připraveni na to, kdyby došlo k uzavření hranic mezi Českou republikou a Polskem či Slovenskem pro nákladní dopravu. Nicméně zatím se žádná takováto informace nepotvrdila," uvedl Hamáček.

O půlnoci z neděle na pondělí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmějí do České republiky. Pro přepravu zboží hranice zůstaly otevřené, například před hraničním přechodem do Polska v Náchodě ale byla dnes ráno kolona dlouhá přibližně 24 kilometrů. Přechod v Náchodě je jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze česko-polskou hranici překročit.

Hamáček doplnil, že jinak je situace na hranicích klidná. "Občané respektují pokyny policie a nedochází k zásadním problémům. To samé platí pro oblasti, které jsou z rozkazu hygieny uzavřeny. Policisté postupují podle pokynů hygieniků a snaží se zajistit, aby byl omezený pohyb dodržován," dodal ministr. Kvůli vyššímu počtu nakažených hygienici v pondělí uzavřeli nejméně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vysočina žádá armádu o pomoc kvůli koronaviru

29.03.2020 15:56 Kraj Vysočina dnes požádal ministerstvo obrany o nasazení armádních sil a prostředků v domově…

Při kontrole hranic se koronavirem nakazil voják

28.03.2020 19:20 Při kontrole státních hranic se nemocí COVID-19 nakazil jeden voják 44. lehkého motorizovaného…

Dragounská jízda: Před pěti lety projel Českem americký konvoj, lidé ho…

28.03.2020 09:23 Konvoj americké armády, který mezi 29. březnem a 1. dubnem 2015 projížděl Českou republikou cestou…

Vojáci dostanou volno, aby se mohli postarat o malé děti

26.03.2020 14:24 Vojáci dostanou možnost si vzít delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama