Hamáček ve sporu s armádou, hasiči hájí využití Smartwings k cestě do Libanonu

Hasiči hájí využití letadla soukromých aerolinek Smartwings k dopravě záchranného týmu do Libanonu, podle nich armáda nenabídla ve stanoveném čase žádnou techniku. Podle ministerstva obrany ale nepřišel od Hasičského záchranného sboru (HZS) oficiální požadavek na poskytnutí letadla, vojáci by ho přitom byli schopni připravit v řádu hodin.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

"HZS ČR požádal o přepravu USAR týmu standardní cestou Armádu ČR (hovor proběhl 5. srpna v 0:35 ráno). Požadavek zněl na přepravu 36 osob, psů a materiálu. Do slíbené doby Armáda ČR žádnou leteckou techniku nenabídla. HZS ČR proto využil nasmlouvané kapacity soukromého dopravce," uvedli hasiči na twitteru.

Zároveň upozornili na to, že využití soukromého letadla k dopravě záchranného týmu je standardní postup. "Podmínkou mezinárodní certifikace vyhledávacích týmů je mimo jiné i splnění velmi striktních časových limitů," uvedli hasiči.

"O speciál jsme standardním způsobem požádáni nebyli. Ze strany HZS proběhla pouze telefonická konzultace, žádný následný oficiální písemný požadavek se specifikací množství osob a materiálu nepřišel. Pokud by bylo třeba, letecký speciál A-319 nebo CASA by byl po vyžádání připraven k odletu v řádu hodin," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu před odletem záchranného týmu do Libanonu uvedl, že zásadní pro poskytnutí účinné pomoci byla rychlost a že letadlům CASA by trval let příliš dlouho. Uvedl také, že do vládních airbusů by se nevešla technika záchranářů. Smartwings podle něj za vypravení letadla dostanou 1,5 milionu korun, až tři čtvrtiny částky podle něj může zpětně proplatit Evropská unie.

Kvůli využití letadel Smartwings čelí Hamáček kritice na sociálních sítích. Někteří jeho oponenti spojovali let s těmito aerolinkami s jejich dřívější neúspěšnou žádostí o mimořádnou vládní podporu kvůli epidemii koronaviru. Další kritizovali Hamáčka za to, že shazuje schopnosti českého vojenského letectva. Armáda se na twitteru ohradila proti tvrzení, že nemá dostatečné přepravní kapacity.

Hamáček na výtky reagoval kritikou českých vojenských letadel, když podotkl, že "máme místo armádního dopravního letectva létající technické muzeum".

"Abych tu dnešní debatu ukončil, budeme velmi rádi, když armáda zajistí přepravu USAR týmu hasičů po skončení jeho nasazení zpět do ČR. Předem děkujeme," uvedl odpoledne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama