Kauza Vidkun: Kadlec neuspěl se stížností u ÚS, výpověď od policie platí

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého olomouckého krajského policejního náměstka Karla Kadlece. Správní žalobou se neúspěšně bránil svému propuštění ze služebního poměru. Důvodem výpovědi byly informace, které vyšly najevo při vyšetřování takzvané kauzy Vidkun. Bývalý policista podle nadřízených závažně porušil služební slib, konkrétně povinnost mlčenlivosti.

Přidejte svůj názor

soudy
doporučujeme

Ústavní soud se stížností zabýval bez veřejného jednání, označil ji za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Karel Kadlec neúspěšně poukazoval na to, že trestní řízení v době propuštění ze služebního poměru ještě zdaleka nekončilo, přesto musel na základě výsledků vyšetřování, zejména odposlechů, odejít od policie. Také tvrdil, že neměl příležitost uplatnit své návrhy na dokazování. "Soudy náležitým způsobem vysvětlily, proč stěžovatelem požadované důkazy nebyly provedeny," reagoval Ústavní soud na jednu z námitek.

Krajský policejní ředitel propustil Kadlece ze služebního poměru v prosinci 2015. Stalo se tak na základě usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Vidkun, podle kterého policejní náměstek vlivnému olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z trestních řízení.

Kadlec tvrdil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Se správní žalobou nejprve u olomouckého krajského soudu uspěl, nicméně Nejvyšší správní soud rozhodnutí zrušil a napodruhé už krajský soud platnost propuštění ze služebního poměru potvrdil.

Kauza Vidkun jako celek se podle dostupných informací týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Letos v létě státní zástupce podal obžalobu na čtyři lidi - Kadlece, Kyselého, bývalého sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila a někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS vyšetřuje policistku, v jejím bytě se měly vyrábět drogy

18.10.2019 22:06 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřuje policistku z Kladna, v jejímž bytě hořelo.

Úspěch české policistky: Šárka Havránková bude viceprezidentkou Interpolu

18.10.2019 16:33 Aktualizováno Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky…

Češi po traumatech v historii opět bojují, soudí Zeman. Podpořil investice…

15.10.2019 13:39 Aktualizováno Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky, řekl dnes…

Výstřel v letadle s Babišem: Člen ochranky dostal kázeňský trest

09.10.2019 12:50 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO), který neúmyslně vystřelil v armádním letadle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama