Kauza Vidkun: Kadlec neuspěl se stížností u ÚS, výpověď od policie platí

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého olomouckého krajského policejního náměstka Karla Kadlece. Správní žalobou se neúspěšně bránil svému propuštění ze služebního poměru. Důvodem výpovědi byly informace, které vyšly najevo při vyšetřování takzvané kauzy Vidkun. Bývalý policista podle nadřízených závažně porušil služební slib, konkrétně povinnost mlčenlivosti.

soudy
doporučujeme

Ústavní soud se stížností zabýval bez veřejného jednání, označil ji za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Karel Kadlec neúspěšně poukazoval na to, že trestní řízení v době propuštění ze služebního poměru ještě zdaleka nekončilo, přesto musel na základě výsledků vyšetřování, zejména odposlechů, odejít od policie. Také tvrdil, že neměl příležitost uplatnit své návrhy na dokazování. "Soudy náležitým způsobem vysvětlily, proč stěžovatelem požadované důkazy nebyly provedeny," reagoval Ústavní soud na jednu z námitek.

Krajský policejní ředitel propustil Kadlece ze služebního poměru v prosinci 2015. Stalo se tak na základě usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Vidkun, podle kterého policejní náměstek vlivnému olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z trestních řízení.

Kadlec tvrdil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Se správní žalobou nejprve u olomouckého krajského soudu uspěl, nicméně Nejvyšší správní soud rozhodnutí zrušil a napodruhé už krajský soud platnost propuštění ze služebního poměru potvrdil.

Kauza Vidkun jako celek se podle dostupných informací týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Letos v létě státní zástupce podal obžalobu na čtyři lidi - Kadlece, Kyselého, bývalého sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila a někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Hasiči mají požár v muničním skladu policie u Bíliny pod kontrolou

15.09.2020 16:32 Aktualizováno Hasiči mají požár muničního skladu v Bílině na Teplicku pod kontrolou, venkovní sklad ochlazují.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama