Komentáře policisty o islámu a migrantech bude řešit Nejvyšší soud, šéfžalobce podal dovolání

Případem policisty, který psal na facebooku nenávistné komentáře o islámu, se bude zabývat Nejvyšší soud. Dovolání podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který nesouhlasí s tím, aby případ skončil jen jako kázeňský přestupek. Zeman navrhuje, aby Nejvyšší soud nařídil nové projednání kauzy u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle Zemana se policista zjevně dopustil hanobení vyznavačů islámu jakožto náboženství uznávaného i v Česku. Paušalizující a vulgární příspěvky psal na veřejném facebookovém profilu. Přirovnal islám k rakovině, psal o muslimských migrantech jako o nepřizpůsobivé parazitické entitě, jako o stvůrách.

"Jde zřetelně o výroky značně dehonestující, urážlivé a nenávistné, přičemž obsahově směřují vůči určité skupině osob právě pro její muslimské vyznání," stojí v dovolání. Zmiňuje také četnost příspěvků, "excesivní vulgaritu" a "zcela nesmiřitelnou paušalizací ve vztahu k napadané skupině".

Podle Zemana lze od pisatele příspěvků jako policisty očekávat "lepší než obecné právní vědomí". Vzhledem k profesi by měl mít také přehled o tom, že v Česku žijí tisíce lidí muslimského vyznání, aniž by se frekventovaně dopouštěli trestné činnosti spjaté s náboženstvím.

"Je zjevné, že islámskou víru na světě vyznává více než miliarda osob, přičemž náboženských radikálů, kteří islám pokřiveně interpretují, je pouhý zlomek z tohoto počtu," napsali žalobci v dovolání.

Obecně lze podle nejvyššího státního zástupce akceptovat úvahy krajského soudu v tom směru, že islám je v některých aspektech či konkrétních projevech kontroverzním náboženstvím. Neznamená to však, že by bylo možné bagatelizovat nepřípustné hanobení jeho vyznavačů, včetně paušalizace a vulgarit. Takto nelze postupovat ani v liberální společnosti, v níž je třeba ctít pluralitu názorů, zdůraznil Zeman.

Dovolání se týká jednoho z dvojice policistů, o kterých tento týden referoval Deník N s tím, že je za protiislámské příspěvky čeká kárné řízení. Podle východočeského krajského soudu jsou v hodnocení islámu nevzdělaní a nezvládají záplavu informací ohledně tohoto náboženství. Zároveň ale soud nepovažoval jejich komentáře za trestný čin.

Kárné řízení by mohlo skončit i propuštěním obou policistů ze služebního poměru. Pokud by ale Nejvyšší soud zasáhl a vyhověl Zemanovu dovolání, bude se příspěvky přinejmenším jednoho z obou policistů ještě zabývat justice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podpořil modernizaci armády, Babiš a Metnar odmítají…

24.11.2020 14:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil úsilí armády o zvýšení bojeschopnosti. Podmínkou je podle něho…

Ve výcvikovém prostoru na Karlovarsku se zastřelil voják, armáda neštěstí…

24.11.2020 13:07 Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště na Karlovarsku se v pondělí smrtelně zranil voják, který…

Zeman nevyloučil, že za pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé. Armáda o…

24.11.2020 12:24 Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela…

Vojáci si budou moct vzít volno na péči o děti i příští rok

22.11.2020 15:21 Vojáci by měli dostat i příští rok možnost vzít si delší služební volno, aby se mohli kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama