Kyberútoků na ČR bylo víc. Cílem hackerů se staly informační systémy ministerstva vnitra

Cílem hackerů se minulý týden staly také informační systémy ministerstva vnitra. Hledali jejich zranitelnost, nešlo o útok, uvedl Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN). Kybernetické útoky na české nemocnice z minulého týdne prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), řekl deníku její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Vůči ministerstvu vnitra se nejednalo o útok, ale pouze o (...) hledání zranitelností," uvedl Korbel. Ministerstvo podle něj dostalo varování od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a také od NCOZ. "Útočili na vnější elektronickou poštu ministerstva vnitra. Celé to dělá dojem přípravy na něco opravdu velikého," citují LN zdroj blízký vyšetřování série útoků na veřejné instituce z posledních dnů.

Incident na ministerstvu vnitra policie nevyšetřuje jako trestný čin, kybernetické útoky na nemocnice ano. "V současné době je jedna trestní věc dozorována Okresním státním zastupitelstvím v Ostravě (Fakultní nemocnice Ostrava). Další záznamy o zahájení úkonů trestního řízení jsou rozesílány. Můžeme jen uvést, že jde o tři případy," uvedl Ibehej.

Kriminalisté podle Ibeheje prověřují spáchání dvou nelegálních aktivit. "Jde o trestný čin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací (FN Ostrava). V dalších případech bude taktéž řešen přečin opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému," dodal. Podle zdroje LN jsou čeští vyšetřovatelé v úzkém kontaktu s kolegy ze zahraničí včetně amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

NÚKIB vydal varování před počítačovými útoky především na zdravotnická zařízení minulý čtvrtek. Napadení hlásily koncem týdne fakultní nemocnice v Ostravě i Olomouci, nemocnice v Karlovarském a Pardubickém kraji a také ministerstvo zdravotnictví. Kybernetické útoky zaznamenalo rovněž Letiště Praha a společnost ČEZ Distribuce.

Škodlivý program coviper, který v minulém týdnu útočil na některé české nemocnice, mohl být vytvořen za pomoci nástroje od ruských hackerů, uvedla v úterý antivirová společnost Eset. Jeho stopa vede podle firmy také na čínské IP adresy.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smutná zpráva pro milovníky techniky. Dny NATO letos bez diváků

04.06.2020 18:29 Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se v září na letišti v…

Schillerová podepsala navýšení odměn pro policisty či hasiče

02.06.2020 15:19 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes podepsala rozpočtové opatření na navýšení odměn…

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Armáda ČR dostane nové přilby, uspěly ve vojskových zkouškách

29.05.2020 15:54 Přilby od firmy Argun pro českou armádu splnily vojskové zkoušky. Armáda to dnes oznámila na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy