Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník akce, kterou navštěvují desetitisíce zájemců, se měl konat 20. června u Strašic na Rokycansku v bývalém vojenském újezdu Brdy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
doporučujeme

Akci každoročně organizuje armádní Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Pozemními silami Armády České republiky. Ty ale nyní plní úkoly spojené s opatřeními proti šíření nákazy.

S ohledem na současnou situaci armáda zrušila také Den otevřených dveří Pozemních sil AČR, který se měl uskutečnit poprvé, a to 30. května v Prostějově.

Protože nelze očekávat, že by se Bahna mohla letos uskutečnit v jiném termínu, byla akce úplně zrušena. Příští se má uskutečnit 19. června 2021. "Nesmírně si vážíme velkého zájmu o tuto každoroční událost, ale vzhledem k vážnosti situace nelze uskutečnit letošní ročník v původně plánovaném termínu dne 20. června 2020," uvedl člen správní rady Nadace pozemního vojska a ředitel Muzea na demarkační linii František Koch.

Bahna pravidelně navštěvují desítky tisíc návštěvníků, které podle Kocha nechtějí organizátoři vystavovat riziku možného šíření infekce. Vojáci jsou navíc vytíženi opatřeními proti epidemii.

"Akce se neobejde bez stovek příslušníků útvarů pozemních sil, vojenské techniky a členů klubů vojenské historie, kteří v současné době plní úkoly spojené s ochranou státních hranic České republiky, zabezpečují distribuci životně důležitého materiálu nebo se podílí na zabezpečení chytré karantény," uvedl velitel pozemních sil brigádní generál Ladislav Jung.

Na zabezpečení loňského ročníku se podílelo na 1400 lidí, z toho byla téměř tisícovka vojáků s víc než 350 kusy techniky. Kromě vojáků se programu účastní tradičně hasičský sbor, policie, kluby a spolky vojenské historie a Nadace pozemního vojska. Armáda se loni na akci připravovala přímo na místě víc než dva týdny. Na místě bylo třeba zpevnit cesty, vybudovat tribunu a zábrany, položit mosty přes překážky, postavit polní základny či polní park techniky, připravit plochy pro ukázky, či položit panely pro přejezd pásové techniky a upravit heliport.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath měl ve věznici civilní oděv a vlastní matraci. Dle kontroly porušení…

05.06.2020 18:03 Aktualizováno Teplická věznice podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana porušila předpisy, když…

Smutná zpráva pro milovníky techniky. Dny NATO letos bez diváků

04.06.2020 18:29 Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se v září na letišti v…

Schillerová podepsala navýšení odměn pro policisty či hasiče

02.06.2020 15:19 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes podepsala rozpočtové opatření na navýšení odměn…

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy