Metnar nese zodpovědnost za nedostatky v akvizičních procesech, tvrdí TI. Ministr kritiku odmítá

Za nedostatky v akvizičních procesech za desítky miliard korun nese podle Transparency International (TI) přímou zodpovědnost ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Protikorupční organizace to uvedla v tiskovém prohlášení. Reagovala tak na dnešní rezignaci náměstka ministra obrany pro akvizice Filipa Říhy. Metnar kritiku TI důrazně odmítl.

Přidejte svůj názor

Lubomír Metnar
doporučujeme

Říha ze svého postu odešel po kritice ministerstva obrany v souvislosti se zakázkou na nákup pasivních sledovacích systémů. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Obrana čelila i podezření z předražení zakázky, to její představitelé opakovaně odmítli s odkazem na znalecký posudek, který cenu schválil. Říha ke svému odchodu uvedl, že žádnou chybu neudělal a dodržel zákon v plném rozsahu. Svůj konec zdůvodnil mediálním tlakem.

Podle TI rezignace Říhy vysílá k široké veřejnosti zneklidňující signál, že v současných zakázkách existují vážné manažerské problémy. "Už v tuto chvíli je jasné, že armáda nezíská potřebnou materiální vybavenost včas a kroky učiněné ministerstvem pod vedením Metnara toto zpoždění jen nadále prohlubují," uvedla organizace. Ministerstvo obrany podle ní neumí svůj rekordní rozpočet hospodárně využít a sílí pochybnosti o předražení jednotlivých zakázek.

Vedoucí analytik TI Milan Eibl uvedl, že Metnar nese přímou manažerskou a politickou zodpovědnost za současný stav akvizic. Za dobu strávenou ve funkci podle něj nedokázal z ministerstva vytvořit rovnocenného partnera pro armádu a zbrojní průmysl. "Bohužel také nedokáže kroky tohoto silového resortu věrohodně vysvětlit široké veřejnosti. Zdá se, že plní pouze úlohu 'pana Razítko',“ uvedl.

Ministerstvo obrany má podle TI dlouhodobě nedostatek expertních kapacit a problém s otevřenosti vůči veřejnosti. Za diskutabilní organizace označila hospodárné využití peněz určených na některé akvizice.

Metnar kritiku důrazně odmítl. "Armádní nákupy se této vládě daří nejlépe za posledních mnoho let a podobnou kritiku jednoznačně odmítám. Transparency International neberu jako nezávislou neziskovou organizaci, prohlášení je účelové a s politickým podtextem," sdělil ČTK. "Svou první zkušenost s nimi jsem měl už jako ministr vnitra, když přišli žádat o příspěvek. Už tehdy jsem z jednání neměl dobrý pocit," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar: Obhájení stabilního rozpočtu je prvořadý cíl

25.02.2020 12:11 Aktualizováno Obhájení stabilního a předvídatelného rozpočtu označil ministr obrany Lubomír Metnar za svůj…

Protivník je o generaci před armádou ČR. Není čas zpomalit modernizaci,…

25.02.2020 11:54 Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo. Na velitelském shromáždění armády to dnes řekl…

Česko bude cvičit reakci na hybridní válku, zapojí se krizové štáby

24.02.2020 14:55 Česká republika procvičí reakci na takzvanou hybridní válku. Vyzkouší, jak jsou krizové orgány…

Šéfa plzeňské policie vyšetřuje GIBS

22.02.2020 09:57 Ředitele policie v Plzni Michala Krejbicha už téměř rok a půl vyšetřuje Generální inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama