Metnar odmítá opakování scénáře z krizí, kdy se škrtalo armádě

Nesmí se opakovat scénáře z předchozích krizí, při kterých armáda pomáhala, ale následně byla první na řadě při rozpočtových škrtech. Při pietní vzpomínce na 75 let od konce druhé světové války to na pražském Vítkově novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Je podle něj povinností politiků, aby vojákům zajistili moderní vybavení. Ocenil odvahu a odhodlání vojáků, kteří byli nasazeni do zavádění opatření proti šíření nového koronaviru.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lubomír Metnar
doporučujeme

Druhou světovou válku Metnar označil za konflikt, který se už nesmí znovu opakovat. Zdůraznil důležitou roli, kterou v konfliktu sehráli čeští vojáci a civilisté. "Na jejich statečnost a odvahu nesmíme nikdy zapomenout," řekl.

Metnar zároveň připomněl, že armáda pomáhá i v současné koronavirové krizi, kdy každodenně posílá společně se zdravotníky, hasiči a policisty 3500 vojáků do první linie. "Za jejich odvahu a odhodlání jim patří moje velké poděkování, mají mojí úctu. Stejně jako naši spoluobčané za soudržnost a solidaritu," dodal.

Poznamenal, že je povinností politiků zajistit vojákům moderní techniku a výzbroj. "Protože jak ukázala druhá světová válka, dobře bojovat a bránit může pouze dobře vycvičená armáda," řekl. Zdůraznil, že se nesmí opakovat scénáře z předchozích krizí. "Armáda vždy v předchozích krizích pomáhala tam, kde bylo třeba, na druhou stranu byla první na řadě, když došlo ke škrtům," poznamenal. Modernizace podle něj není levná, ale je nutné až 40 let starou techniku vyměnit.

Otázka dopadů krize na rozpočet ministerstva obrany se v posledních týdnech intenzivně řeší. Obrana už souhlasila s uvolněním 2,9 miliardy korun ze svého letošního rozpočtu zpět do státního rozpočtu. Premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát připustil, že by mohla být odložena zakázka na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za asi 50 miliard korun. Později ale řekl, že armáda modernizaci potřebuje a že by Metnar měl najít peníze potřebné na projekt BVP. Za modernizaci armády se postavily také poslanecký a senátní výbory pro obranu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velitelství pozemních sil armády se přesouvá z Prahy do Olomouce

27.05.2020 18:17 Velitelství pozemních sil české armády se dnes začalo stěhovat z pražské budovy generálního štábu…

Zeman se setkal s náčelníky generálního štábu, jednali o modernizace armády

27.05.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal náčelníka generálního štábu Aleše Opatu a pět…

Strážníci získají nárok na odchodné, zpřísní se podmínky jejich…

27.05.2020 13:34 Strážníci získají nárok na odchodné. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, která zároveň odmítla senátní…

Policie zdvojnásobí flotilu aut do těžkého terénu, hodlá koupit až 50 toyot

27.05.2020 11:57 Policie do příštího roku zdvojnásobí svou flotilu aut do těžkého terénu. Ke stávajícím šesti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy