Milník pro armádu ČR: Nákup amerických vrtulníků je krok do 21. století, říká Opata

Nákup vojenských vrtulníků z USA je pro českou armádu podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty krokem do 21. století. Generál počítá s tím, že pořizované stroje budou po vycvičení personálu zapojeny do misí a operací.

vrtulník AH-17 Viper
doporučujeme

Ministra obrany Lubomír Metnar dnes ve Washingtonu s americkým ministrem obrany Markem Esperem zakázku stvrdí podpisem. 

Česko pořídí 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody a zaplatí za ně 14,6 miliardy korun bez DPH. Z USA vojáci získají "systém H1", tedy osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje, které armáda dostane v roce 2023, nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Podle Metnara bude dnešním podpisem dokumentu završen více než pětiletý akviziční proces. "Je to určitý milník v česko-amerických vztazích," poznamenal. Česká armáda podle něj obnovu vrtulníků potřebuje, protože dosud používá helikoptéry sovětské provenience, což s sebou nese potíže při servisu, údržbě, dodávkách náhradních dílů nebo při takzvané interoperabilitě v NATO, tedy při spolupráci se spojenci. "Takže je to velký krok a velký posun ve schopnostech Armády České republiky," poznamenal.

Stejně se vyjádřil Opata. "Za mě je to krok z hlediska schopností Armády České republiky do 21. století, protože v podobě systému H1 dostává armáda schopnost, která je velice důležitá pro podporu pozemních sil včetně nových technologií," řekl. Nákup považuje za rozhodující krok pro české vrtulníkové letectvo.

Podle Metnara nové stroje posunou české vojenské schopnosti z hlediska podpory pozemních a speciálních sil či při transportu vojáků a zraněných. "A to nejenom v rámci cvičení, ale i v rámci možnosti nasazení do misí," zdůraznil. V misích budou podle něj vrtulníky použity, "pokud k tomu nazraje čas". Opata novinářům řekl, že v současných operacích je nemyslitelné nasazení vojáků bez vrtulníkové podpory.

"Takže odpověď je ano, počítáme s nasazením vrtulníků do operací v momentě, jak bude dokončen výcvik," poznamenal. Ten podle něj bude trvat asi rok až rok a půl a začne ještě před dodáním strojů, se kterým se počítá v roce 2023. "Bude nějakou dobu trvat, ale nebude to nic markantního, protože necvičíme nové piloty, cvičíme velice dobře vycvičený personál, který se přeškolí jenom na nový typ vrtulníku," řekl.

Podle Opaty existuje možnost, že některé sousední státy České republiky čekají, jak tendr dopadne a jak se stroje české armádě podaří do své výzbroje začlenit. "Já si myslím, že ten koncept H1 má potenciál pro střední a východní Evropu," řekl.

S americkým ministrem Esperem se Metnar sejde v Pentagonu, centru velení americké obrany, dnes ve 20:00 SEČ. Zakázka na vrtulníky je podle něj již dokončena a vše je dojednáno, zbývá tak stvrdit poslední dokument. Kromě tendru bude s americkým protějškem mluvit o další vojenské spolupráci v NATO nebo při společných zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Prezident Donald Trump by uvítal ukončení vleklého afghánského konfliktu a USA se proto snaží uzavřít dohodu s povstalci z hnutí Tálibán.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Obrana loni nevyčerpala 1,8 miliardy korun, nejméně za pět let

14.01.2021 15:25 Aktualizováno Ministerstvo obrany loni hospodařilo se 76,1 miliardy korun, nevyčerpalo z toho 1,8 miliardy korun.…

Snížení rozpočtu strážníkům vyvolává obavy. Postoj magistrátu považuji za…

13.01.2021 11:06 Je zneklidněná a bojí se o bezpečnost občanů. Starostku Městské části Praha 2 Janu Černochovou (ODS…

Česká armáda ukončila velení výcvikové mise EU v Mali

12.01.2021 13:09 Česká armáda dnes ukončila půlroční velení výcvikové misi Evropské unie v Mali (EUTM). Funkci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama