Milník pro armádu ČR: Nákup amerických vrtulníků je krok do 21. století, říká Opata

Nákup vojenských vrtulníků z USA je pro českou armádu podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty krokem do 21. století. Generál počítá s tím, že pořizované stroje budou po vycvičení personálu zapojeny do misí a operací.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

vrtulník AH-17 Viper
doporučujeme

Ministra obrany Lubomír Metnar dnes ve Washingtonu s americkým ministrem obrany Markem Esperem zakázku stvrdí podpisem. 

Česko pořídí 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody a zaplatí za ně 14,6 miliardy korun bez DPH. Z USA vojáci získají "systém H1", tedy osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje, které armáda dostane v roce 2023, nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Podle Metnara bude dnešním podpisem dokumentu završen více než pětiletý akviziční proces. "Je to určitý milník v česko-amerických vztazích," poznamenal. Česká armáda podle něj obnovu vrtulníků potřebuje, protože dosud používá helikoptéry sovětské provenience, což s sebou nese potíže při servisu, údržbě, dodávkách náhradních dílů nebo při takzvané interoperabilitě v NATO, tedy při spolupráci se spojenci. "Takže je to velký krok a velký posun ve schopnostech Armády České republiky," poznamenal.

Stejně se vyjádřil Opata. "Za mě je to krok z hlediska schopností Armády České republiky do 21. století, protože v podobě systému H1 dostává armáda schopnost, která je velice důležitá pro podporu pozemních sil včetně nových technologií," řekl. Nákup považuje za rozhodující krok pro české vrtulníkové letectvo.

Podle Metnara nové stroje posunou české vojenské schopnosti z hlediska podpory pozemních a speciálních sil či při transportu vojáků a zraněných. "A to nejenom v rámci cvičení, ale i v rámci možnosti nasazení do misí," zdůraznil. V misích budou podle něj vrtulníky použity, "pokud k tomu nazraje čas". Opata novinářům řekl, že v současných operacích je nemyslitelné nasazení vojáků bez vrtulníkové podpory.

"Takže odpověď je ano, počítáme s nasazením vrtulníků do operací v momentě, jak bude dokončen výcvik," poznamenal. Ten podle něj bude trvat asi rok až rok a půl a začne ještě před dodáním strojů, se kterým se počítá v roce 2023. "Bude nějakou dobu trvat, ale nebude to nic markantního, protože necvičíme nové piloty, cvičíme velice dobře vycvičený personál, který se přeškolí jenom na nový typ vrtulníku," řekl.

Podle Opaty existuje možnost, že některé sousední státy České republiky čekají, jak tendr dopadne a jak se stroje české armádě podaří do své výzbroje začlenit. "Já si myslím, že ten koncept H1 má potenciál pro střední a východní Evropu," řekl.

S americkým ministrem Esperem se Metnar sejde v Pentagonu, centru velení americké obrany, dnes ve 20:00 SEČ. Zakázka na vrtulníky je podle něj již dokončena a vše je dojednáno, zbývá tak stvrdit poslední dokument. Kromě tendru bude s americkým protějškem mluvit o další vojenské spolupráci v NATO nebo při společných zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Prezident Donald Trump by uvítal ukončení vleklého afghánského konfliktu a USA se proto snaží uzavřít dohodu s povstalci z hnutí Tálibán.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Metnar nechá prověřit nákup radarů Věra NG, jejich cena je podezřelá

23.01.2020 15:32 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechá prověřit kvůli spekulacím o ceně nákup pasivních…

USA Evropu neochrání? Jejím protivníkem je Čína, naším Rusko, tvrdí Šedivý

21.01.2020 20:36 Evropa nemůže počítat s tím, že USA budou stále přebírat odpovědnost za její bezpečnost, řekl na…

Policista spolupracoval s Piráty, u sboru končí

17.01.2020 12:11 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama