Milník pro armádu ČR: Nákup amerických vrtulníků je krok do 21. století, říká Opata

Nákup vojenských vrtulníků z USA je pro českou armádu podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty krokem do 21. století. Generál počítá s tím, že pořizované stroje budou po vycvičení personálu zapojeny do misí a operací.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

vrtulník AH-17 Viper
doporučujeme

Ministra obrany Lubomír Metnar dnes ve Washingtonu s americkým ministrem obrany Markem Esperem zakázku stvrdí podpisem. 

Česko pořídí 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody a zaplatí za ně 14,6 miliardy korun bez DPH. Z USA vojáci získají "systém H1", tedy osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje, které armáda dostane v roce 2023, nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Podle Metnara bude dnešním podpisem dokumentu završen více než pětiletý akviziční proces. "Je to určitý milník v česko-amerických vztazích," poznamenal. Česká armáda podle něj obnovu vrtulníků potřebuje, protože dosud používá helikoptéry sovětské provenience, což s sebou nese potíže při servisu, údržbě, dodávkách náhradních dílů nebo při takzvané interoperabilitě v NATO, tedy při spolupráci se spojenci. "Takže je to velký krok a velký posun ve schopnostech Armády České republiky," poznamenal.

Stejně se vyjádřil Opata. "Za mě je to krok z hlediska schopností Armády České republiky do 21. století, protože v podobě systému H1 dostává armáda schopnost, která je velice důležitá pro podporu pozemních sil včetně nových technologií," řekl. Nákup považuje za rozhodující krok pro české vrtulníkové letectvo.

Podle Metnara nové stroje posunou české vojenské schopnosti z hlediska podpory pozemních a speciálních sil či při transportu vojáků a zraněných. "A to nejenom v rámci cvičení, ale i v rámci možnosti nasazení do misí," zdůraznil. V misích budou podle něj vrtulníky použity, "pokud k tomu nazraje čas". Opata novinářům řekl, že v současných operacích je nemyslitelné nasazení vojáků bez vrtulníkové podpory.

"Takže odpověď je ano, počítáme s nasazením vrtulníků do operací v momentě, jak bude dokončen výcvik," poznamenal. Ten podle něj bude trvat asi rok až rok a půl a začne ještě před dodáním strojů, se kterým se počítá v roce 2023. "Bude nějakou dobu trvat, ale nebude to nic markantního, protože necvičíme nové piloty, cvičíme velice dobře vycvičený personál, který se přeškolí jenom na nový typ vrtulníku," řekl.

Podle Opaty existuje možnost, že některé sousední státy České republiky čekají, jak tendr dopadne a jak se stroje české armádě podaří do své výzbroje začlenit. "Já si myslím, že ten koncept H1 má potenciál pro střední a východní Evropu," řekl.

S americkým ministrem Esperem se Metnar sejde v Pentagonu, centru velení americké obrany, dnes ve 20:00 SEČ. Zakázka na vrtulníky je podle něj již dokončena a vše je dojednáno, zbývá tak stvrdit poslední dokument. Kromě tendru bude s americkým protějškem mluvit o další vojenské spolupráci v NATO nebo při společných zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Prezident Donald Trump by uvítal ukončení vleklého afghánského konfliktu a USA se proto snaží uzavřít dohodu s povstalci z hnutí Tálibán.

Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Nejvyšší soud odmítl dovolání policisty, trest za zbití zadrženého je…

01.04.2020 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání Milana Košárka, jenž se jako policista podílel na zbití zadrženého…

Koronavirová krize výrazně změnila armádní plány

31.03.2020 19:07 Měsíc trvající krize kolem koronaviru výrazně změnila plány armády. České vojsko se zapojilo do…

Vojáci zpochybňovali prohlídky v kauze smrti Chána, Ústavní soud stížnost…

31.03.2020 09:31 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy