Modernizace armády ČR? Vyvstal problém. Plány se musí změnit, říká Metnar

Nižší rozpočet ministerstva obrany může vést k časovému posunutí některých akvizic. V České televizi to dnes řekl ministr obrany Lubomír Metnar. Ministerstvo obrany dostalo na příští rok o 800 milionů korun méně, než počítaly dlouhodobé plány. Podle Metnara to nebude znamenat škrty v resortu, víceleté projekty ale mohou být v čase posunuty.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Generál Petr Pavel
doporučujeme

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel a někdejší český ministr obrany Alexandr Vondra se v pořadu shodli, že dosáhnout výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP do roku 2024 je velmi nereálné.

Lubomír Metnar tento týden vyjednával s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o rozpočtu ministerstva obrany na příští rok. Oproti původnímu návrhu státního rozpočtu se domluvili na navýšení rozpočtu o 1,2 miliardy na 75,5 miliardy korun. Je to o téměř devět miliard korun více než letos, rozpočtový výhled na příští rok ale původně obraně přiznával ještě o 800 milionů víc.

Ministerstvo se podle Metnara s nižšími příjmy popere, bude muset ale učinit některé kroky "v přeplánování v akvizičním plánu". "Nebudeme škrtat, ale u víceletých projektů budeme posouvat v čase," řekl. Konkrétní projekty se podle něj teprve budou posuzovat. Změny se mohou podle něj dotknout i největší armádní zakázky v historii, tedy nákupu pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun nebo pořízení protiletadlových raketových systémů. "Ale neříkám, že zrovna u těchto dojde k nějakým restrikcím," dodal.

Vondra nepochybuje o tom, že si ministerstvo s nižším růstem poradí. Nižší výdaje ale podle něj vážně ohrožují závazek, že do roku 2021 bude Česko dávat na obranu 1,4 procenta svého HDP. Dvouprocentní cíl do roku 2024 označil za velmi nereálný. Nyní rozpočet ministerstva obrany představuje asi 1,2 procenta HDP.

Podobný názor vyslovil i Pavel. "S největší pravděpodobností nebudeme schopni dodržet náš závazek," řekl. Chybí mu realistický plán, jak toho dosáhnout. Poznamenal, že se nedá očekávat, že když ekonomika zpomaluje svůj růst, budou se výrazně zvyšovat obranné výdaje. Reálné schopnosti české armády podle něj rostou, ale ne tak rychle, jak se Česko zavázalo.

Metnar "pevně věří", že své závazky Česká republika splní a v roce 2024 bude dvě procenta na obranu vydávat. Zdůraznil, že se k tomu zavázali nejvyšší ústavní činitelé. Nepodporuje ale návrh opozice na uzákonění dvouprocentních výdajů. Stát se tak podle něj mělo už v době, kdy byly výdaje nejnižší, a ne nyní, kdy rozpočet roste. Dodal, že od roku 2014 se rozpočet obrany zvýšil o více než 60 procent.

Vondra i Pavel podpořili nákup amerických vrtulníků pro českou armádu. "Je to špičková technika. Myslím si, že to je dobré rozhodnutí," řekl Vondra. Rozhodnutí z tohoto týdne, podle kterého armáda dostane čtyři bojové a osm víceúčelových vrtulníků od firmy Bell, označil Pavel za nejlepší kompromis, který nejvíce naplní požadavky armády. Stroje jsou podle něj několikrát prověřeny v boji, což není případ italských helikoptér AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo, které označil za militarizovanou verzi civilních vrtulníků.

Ministerstvo za 12 helikoptér zaplatí 14,5 miliardy korun. Obrana podle Metnara nyní bude jednat o tom, jak bude zapojen do dodávky český průmysl.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf pražské mordparty Mareš končí, v minulosti řešil řadu známých kauz

13.09.2019 14:48 Aktualizováno Šéf oddělení vražd pražského krajského policejního ředitelství Josef Mareš skončí k 30. listopadu…

Vnitro koupí 2000 nových aut pro policii a hasiče. Ta stávající jsou…

09.09.2019 16:18 Aktualizováno Policisté a hasiči letos dostanou přes 2000 nových vozů. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan…

Odsouzený zpravodajec Kovanda se dal ke zbrojařům, pracuje pro Glomex

09.09.2019 13:57 Investiční skupina Glomex Invest, zaměřená zejména na zbrojní trh, od května zaměstnala zpravodajce…

Reorganizace policejních škol? Fiasko. Slibované úspory nikde, odhalil NKÚ

09.09.2019 09:17 Aktualizováno Reorganizace policejních škol v letech 2013 a 2016 nepřinesla úspory, které si od ní ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama