Nejasnosti kolem amerických vrtulníků. Kolik za ně Česko opravdu zaplatí?

Ministerstvo obrany by již příští týden mohlo zaplatit první splátku zhruba 850 milionů korun za americké vojenské vrtulníky. ČTK to dnes řekla náměstkyně pro řízení ekonomické Blanka Cupáková. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) budou splátky rozložené až do roku 2024. Smlouvu o nákupu 12 vrtulníků firmy Bell prostřednictvím americké vlády Metnar podepsal v Pentagonu ve čtvrtek. Příští týden také ministerstvo chystá podpis memoranda s firmou Bell, které převezme záštitu nad zapojením českého průmyslu do této zakázky.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

UH-1Y Venom a U.S. MARINES
doporučujeme

Česká republika za vrtulníky zaplatí 646 milionů dolarů, což je podle aktuálního kurzu 14,74 miliardy korun bez DPH. "Finální částka se bude odvíjet od aktuálního kurzu České národní banky," poznamenala Cupáková. Může tak podle ní být odlišná i v řádu stamilionů korun.

Armáda by nově vyrobených osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper měla dostat v roce 2023. Na tento rok ministerstvo počítá s nejvyšší platbou. Podle náměstka pro vyzbrojování Filipa Říhy je první platba z hlediska amerických zákonů důležitá.

Ministerstvo obrany chce také 19. prosince podepsat memorandum, které zaštítí dohody pěti českých firem se společností Bell. Podle Říhy ministerstvo vložilo "dost energie" do toho, aby se české společnosti do tendru mohly zapojit. "Otevřeli jsme podmínky pro české firmy, tak chceme, aby tam byla určitá vážnost i v právním slova smyslu," poznamenal k memorandu. Zdůraznil, že si obrana dává pozor, aby toto její zapojení nebylo v rovině offsetů, které nepovolují americké ani evropské zákony. Metnar zdůraznil, že státní podniky LOM Praha a Vojenský technický ústav (VTÚ) a firmy Aero Vodochody, Ray Service a VR Group se do výroby vrtulníků zapojí z více než 30 procent.

Říha ČTK řekl, že u velkých zakázek zavádí institut takzvaných kontrolních dní, kdy on nebo někdo z jeho kolegů navštíví výrobce a zkontroluje proces zakázky. Užší kontakt s výrobcem podle něj zajistí ministerstvu lepší informace. Kontrolu výroby plánuje i v případě helikoptér.

Během přípravy nákupu Česko zvažovalo i nákup italských strojů Agusta AW 139M od společnosti Leonardo, které byly podle odborníků výrazně levnější, například ale nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích. "Operačně ověřený, víceúčelový vojenský vrtulník s certifikovanou výzbrojí a formou nákupu vláda-vláda nám nenabídl nikdo jiný než Spojené státy," řekl ČTK Metnar.

Rozhodnutí nakoupit vrtulníky AH-1Z a UH-1Y uvítal jejich výrobce Bell. V tiskové zprávě firma připomněla, že oba typy se v 85 procentech náhradních dílů shodují, čímž se snižují náklady na logistiku či údržbu. Zároveň podle ní umožňují kombinovat zbraňové systémy. "Model AH-1Z je současně jediným vrtulníkem ve výrobě, který je vybavený řízenými střelami AIM-9 Sidewinder, čímž získává ojedinělou schopnost v bojových operacích vzduch-vzduch," uvedla společnost. Kombinace obou vrtulníků podle ní umožňuje plnit široké spektrum misí od humanitárních a záchranných až po leteckou podporu.

Web Security magazín ve čtvrtek uvedl, že Leonardo se obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Žádá ho, aby se ministerstvo obrany zabývalo námitkami, které má proti rozhodnutí nakoupit vrtulníky mezivládní dohodou. Metnar takový postup italské firmy označil za nehorázný a neseriózní. "Česká republika je naprosto suverénní stát. Když se Česká republika, potažmo vláda, rozhodne touto formou pořizovat tyto vrtulníky, tuto techniku, je naprostá nehoráznost, aby soukromá firma tuto zakázku torpédovala," řekl novinářům po příletu z USA. Dodal, že ČR postupovala v souladu s českým i evropským právem.

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK sdělil, že úřad podnět ohledně vrtulníků neobdržel. "Nevedeme šetření ani správní řízení," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar nechá prověřit nákup radarů Věra NG, jejich cena je podezřelá

23.01.2020 15:32 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechá prověřit kvůli spekulacím o ceně nákup pasivních…

USA Evropu neochrání? Jejím protivníkem je Čína, naším Rusko, tvrdí Šedivý

21.01.2020 20:36 Evropa nemůže počítat s tím, že USA budou stále přebírat odpovědnost za její bezpečnost, řekl na…

Policista spolupracoval s Piráty, u sboru končí

17.01.2020 12:11 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to…

Kriminalita v Česku vzrostla. Přibylo vražd, zločinci jsou sofistikovanější

16.01.2020 17:08 Aktualizováno V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199.221 trestných činů. Policie objasnila -…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama