Nová generace protiletadlových zbraní: Čeští vojáci trénovali ve Švédsku, "sestřelili" 12 tisíc letadel

Strakoničtí vojáci se v uplynulých týdnech ve Švédsku školili na ovládání nových přenosných protiletadlových kompletů RBS-70NG. Na trenažéru cvičně sestřelili 12.000 letadel. Novou generaci protiletadlových zbraní armáda do své výzbroje převzala letos na podzim od společnosti Saab Dynamics AB. V sídle této firmy nyní šest vojáků absolvovalo kurz pro instruktory a pět školení pro techniky.

Armáda České Republiky
doporučujeme

ČTK to dnes sdělila tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová.

Instruktorský kurz trval čtyři týdny, vojáci se během něj učili ovládat nový systém i trenažér, který operátorům simuluje různé střelecké úlohy. Vojáci se zdokonalovali také v zachytávání reálných cílů. Strakoničtí vojáci dosud používali o generaci starší systém RBS-70.

zdroj: YouTube

Podle četaře Lukáše Mroceka se největšího vylepšení na nové zbrani dočkal zaměřovač. "Operátor se tak musí naučit ovládat všechny jeho nové prvky," uvedl. U starých kompletů také museli vojáci navádět raketu na cíl manuálně, u nových mohou využít automatický režim. Při kurzu, který byl uspořádán za specifických podmínek kvůli pandemii koronaviru, každý z šesti vojáků cvičně sestřelil asi 2000 cílů.

Kurz pro instruktory absolvoval i nadporučík Tomáš Hanáček, který působí jako lektor pro výuku protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu na vyškovské akademii. Trenažér k nové zbrani podle něj mohou použít i při výcviku v terénu. "Zvýšit soutěživost mezi operátory můžeme díky tomu, že mezi trenažéry je možné přenášet veškerá data. Do určité míry je možné s trenažérem zacházet jako s ostrým kompletem," uvedl.

Školení pro techniky, kteří budou mít na starosti preventivní údržbu kompletů i jejich opravy, trvalo o týden déle. "Velmi důležitou součástí výuky je používání počítače údržby. Toto vybavení neslouží jen k diagnostice zaměřovače odpalovacích systémů, ale je rovněž využito pro plánování pravidelných servisů, zaznamenávání jejich výsledků a sledování výměny náhradních dílů, včetně jejich sériových čísel," poznamenal nadporučík Zdeněk Šišpela. Nový zaměřovač se podle něj skládá z několika výpočetních jednotek, které odpovídají za zpracování různých signálů a zobrazení, potřebných k odpálení a navedení rakety. Technici se tak nově budou muset věnovat více i IT oblasti.

Ministerstvo obrany si od Saab Dynamics AB objednala 16 nových raketových kompletů, zaplatí za ně asi 905 milionů korun. Ve výzbroji nahradí zastaralé S-10M (Strela-10M).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bendovy oslavy se účastnil i policejní ředitel Husák

25.01.2021 21:52 Aktualizováno Sobotní oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také liberecký krajský policejní…

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama