O vstup do armády je zatím větší zájem než loni

O vstup do armády už letos projevilo zájem stejné množství lidí jako za celý loňský rok. I když část z nich nesplnila základní požadavky na zařazení do výběru, podařilo se již armádním personalistům splnit letošní rekrutační cíl.

Obsazen je i první kurz základní přípravy na příští rok. ČTK to v rozhovoru řekla generálka Lenka Šmerdová, která radí náčelníkovi generálního štábu Aleši Opatovi v oblasti náboru.

Armádnímu sboru se podle Šmerdové daří dobře i přes letošní specifický rok, který byl poznamenán pandemií koronaviru. "Letošní rekrutační cíl byl 1740 nových vojáků, ten o něco překročíme," poznamenala. Nyní se podle ní armádní rekrutační centra zaměřují na nábor v příštím roce. Pro něj náborový cíl ještě stanoven nebyl, armáda chce ale přijmout minimálně 1600 nováčků.

V příštím roce čeká nováčky novinka v podobě upraveného kurzu základní přípravy. Tím musí ve Vyškově projít každý nový voják. Rekruti si během něj osvojují základní vojenské znalosti a návyky. Do vypuknutí koronavirové pandemie trval tři měsíce, kvůli obavě z ovlivnění jeho průběhu nákazou byl ale zintenzivněn a zkrácen na dva měsíce. Po dobu šesti týdnů nesměli vojáci opouštět kasárna, aby se nenakazili. Celý kurz navíc provázela přísná hygienická opatření.

Krizová opatření v kurzu potvrdila podle Šmerdové připravované zefektivnění výcviku. Na změnu tento týden upozornil server Euro.cz. Podle generálky se délka kurzu nezkrátí kvůli jeho zlehčení, ale z důvodu zefektivnění. "Modifikace kurzu byla plánována a pracuje se na ní dlouhodobě," poznamenala. Šmerdová podotkla, že po obsahové stránce kurz zůstane až na drobné odchylky téměř stejný. "Ty nám umožní aplikovat moderní trendy výcviku. Zkrácení časové doby kurzu nám rovněž umožní efektivní vzdělávání instruktorského sboru jak doma, tak v zahraničí," dodala.

Události kolem koronaviru podle Šmerdové náboráře donutily se zájemci více komunikovat elektronickou cestou. Umožnila to i skutečnost, že nová generace, která nyní do armády vstupuje, je již zvyklá na používání tohoto způsobu komunikace.

V letošním roce se dosud registrovalo 8545 uchazečů o vstup do armády, do výběru bylo zařazeno 5569 uchazečů. Od ledna do srpna z nich bylo přijato 1453 nových vojáků, z toho 297 žen. Nástupní termín pro poslední letošní kurz je na začátku října. Za celý loňský rok registraci podalo 8558 lidí, oproti letošku jich bylo do výběru zařazeno více, a to 6844. Za rok 2019 armáda přijala 1982 uchazečů, z toho 264 žen. Uchazeči, kteří jsou zařazeni do výběru, musí splnit zdravotní a fyzické testy. Podle Šmerdové kontrolou zdraví neprojde 30 až 40 procent adeptů.

Armáda si letošní zvýšený zájem vysvětluje tím, že v nejisté době se uchazečům resort ministerstva obrany jeví nejen jako atraktivní, ale také jako odpovědný a spolehlivý zaměstnavatel. Pomohlo podle ní také to, že vojáci byli vidět, jak pomáhají se zvládáním pandemie.

Armádě v současné době podle Šmerdové nejvíce chybí řidiči nákladních vozů. Shání také specialisty k jednotlivým útvarům, tedy například letecké mechaniky, elektromechaniky nebo specialisty přes počítače a oblast IT. Intenzivní nábor byl letos zaměřen i na doplnění Hradní stráže, která rozšířila své stavy.

Univerzitě obrany se v posledních letech nedaří armádě dodat potřebný počet důstojníků, proto je hledá i mezi civilisty. Podle Šmerdové by letos z civilu mělo na důstojnické posty nastoupit přes 120 lidí. Budou mezi nimi i minimálně tři dosud civilní piloti vrtulníků, kterých má vojenské letectvo nedostatek. Do důstojnických pozic by také letos mělo být povýšeno asi 200 vojáků, kteří si doplnili vysokoškolský diplom.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25.899 vojáků z povolání, z toho přímo u armády sloužilo 22.105, další pak byli zařazeni u Vojenské policie či o Vojenského zpravodajství. Do roku 2030 chce mít armáda k dispozici 30.000 vojáků.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 51 minutami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy