Obrana loni nevyčerpala 2,8 miliardy korun, většinu využije letos

Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo 2,8 miliardy korun ze 71,1 miliardy, které mělo v rozpočtu celkově k dispozici. Většinu z peněz bude moct úřad využít letos. Podle ministerstva jde o nejlepší čerpání rozpočtu za poslední čtyři roky.

Schválený rozpočet na minulý rok ministerstvu obrany přiděloval 66,7 miliardy korun. Po započtení i takzvaných mimorozpočtových zdrojů nebo třeba peněz z předchozího roku měl úřad k dispozici 71,1 miliardy korun. "Z tohoto objemu bylo vyčerpáno 68,3 miliardy korun, tedy 96,1 procenta rozpočtu," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dodal, že ministerstvo tak celkem vyčerpalo o 8,5 miliardy korun více než v roce 2018.

Za nevyčerpané peníze ministerstvo v minulosti opakovaně kritizovala opozice. Schopnost úřadu využít přidělené finance se postupně zlepšuje. Snižují se nevyčerpané částky a zároveň se výrazně zvyšuje celkový rozpočet. V roce 2017 měla obrana k dispozici celkem 49,7 miliardy korun, nepodařilo se jí využít 4,05 miliardy. O rok později byly celkové příjmy 57,3 miliardy korun, nespotřebováno zůstalo 4,4 miliardy korun. V roce 2018 mohlo ministerstvo čerpat z celkem 63,3 miliardy korun, neutratilo 3,5 miliardy.

"Od nástupu do funkce jsem na čerpání finančních prostředků kladl mimořádný důraz. Dosáhli jsme nejlepšího výsledku za poslední čtyři roky, a to jak nominální hodnotou, tak procentním poměrem k celkové výši rozpočtu," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který je ve funkci od června 2018. Je přesvědčen, že letošní výsledek bude ještě lepší. Efektivní čerpání označil za prioritu.

Z nevyčerpaných 2,8 miliardy korun zůstane úřadu podle Pejška k dispozici na letošní rok 2,6 miliardy. Tyto peníze budou letos převážně podle něj určeny na doplacení akcí, které se nepodařilo dokončit loni.

Pejšek uvedl, že převážná většina uvedených nevyčerpaných prostředků, a to ve výši 1,7 miliardy korun spadá do oblasti programového financování. Ministerstvu se například nepodařilo plně uhradit modernizaci vrtulníků Mi-17 za 49 milionů korun, z nákupu osobních, ochranných a terénních automobilů zůstalo 95 milionů korun a z přebudování vytápění kasáren Prostějov 124 milionů korun. "V oblasti nemovité infrastruktury nebyly dokončeny úhrady na investičních akcích za 753 miliony korun," dodal.

V mandatorních výdajích zbylo obraně asi 300 milionů korun, z ostatních výdajů pak například 126 milionů z nákupu materiálu, 94 milionů z pořizování služeb či 29 milionů z nákupu munice. Z výdajů spolufinancovaných z prostředků Evropské unie nebylo čerpáno 199 milionů korun.

Ministerstvo obrany loni uzavřelo smlouvy a rámcové dohody na nákup techniky či zbraní za zhruba 43 miliard korun. Je mezi nimi pořízení vojenských vrtulníků z USA, radarů z Izraele nebo přepravních letadel ze Španělska. Většinu plateb za ně bude ministerstvo posílat až v dalších letech.

Související

Ministerstvo obrany

NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Armáda České Republiky Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy