Obrana navrhuje státní vyznamenání pro Šnajdárka, je "architektem" chytré karantény

Ministerstvo obrany navrhuje hlavního architekta tzv. chytré karantény plukovníka Petra Šnajdárka na udělení státního vyznamenání. Ocenit tak chce jeho zásluhy za přípravu systému, který má pomoct zvládnout krizi kolem šíření nového koronaviru. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČTK k dispozici.

Vláda by se návrhem měla zabývat v srpnu po vládních prázdninách. O udělování státních vyznamenání rozhoduje prezident.

Šnajdárek je vedoucí oddělení systému velení a řízení armády na operačním odboru sekce plánování schopností ministerstva obrany. Když byla armáda pověřena zapojením do boje proti koronaviru, mezi vybranými vojáky byl i Šnajdárek. Ministerstvo obrany uvedlo, že byl zásadním členem expertního týmu, který od začátku krizové situace pracoval na informační podpoře ke zvládání krize, včetně návrhu na tvorbu nového systému chytré karantény. "Byl hlavním architektem celého systému, jež se stal zásadním nástrojem pro řízení všech subjektů podílejících se na zvládnutí této celospolečenské zdravotní hrozby," uvedlo ministerstvo.

Šnajdárek se svými spolupracovníky vytvořil design systému a přímo podporujících nástrojů a procesů chytré karantény, následně vedl jejich tvorbu a zavádění do boje s onemocněním covid-19. "Tím zásadně ovlivnil možnost tvorby celkového situačního obrazu v reálném čase, sledování vývoje epidemie, a tím přijímání reálných opatření proti šíření onemocnění covid-19 v České republice," píše se v návrhu na vyznamenání.

Jako příklad jeho práce ministerstvo obrany uvádí zavedení elektronické žádanky na vyšetření. "Kromě využití při epidemii onemocnění covid-19 bude všeobecně využitelná i pro další případy a stane se dalším krokem v elektronizaci českého zdravotnictví," poznamenalo ministerstvo.

Zároveň úřad dodává, že systém nastavený Šnajdárkem vytvořil pro zdravotnické pracovníky v první linii podmínky k výraznému zjednodušení práce, a tím úspěšnému zvládnutí epidemie. "Vysokým osobním nasazením významně přispěl ke zvládnutí této hrozby, produkty vytvořené jeho týmem zásadně přispěly k možnosti přijmout opatření ke zpomalení šíření viru SARS-CoV-2, k zabránění následným zbytečným ztrátám na životech občanů České republiky, jakož i souvisejícím ekonomickým následkům," doplnilo ministerstvo.

Systém chytré karantény má omezit nekontrolované šíření koronaviru pomocí rychlého mapování kontaktů nemocného. Jeho součástí je například koordinace odběrových týmů a vyhodnocování odebraných vzorků či vytváření tzv. vzpomínkových map. Vláda a ministerstvo zdravotnictví v posledních dnech čelí kritice, že systém není využíván a nefunguje. Podle kritiků se tak stalo poté, co z něj armáda odešla a převzalo jej ministerstvo zdravotnictví. V posledních dnech proto armáda opět dostala za úkol se do projektu chytré karantény vrátit.

Vláda v pondělí schválila zřízení Rady vlády pro zdravotní hrozby, jež má na chytrou karanténu dohlížet. Jejím členem je také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Rada zřizuje Integrovaný centrální řídící tým, v jehož čele bude pětičlenný výbor. Armádu v něm zastupuje právě Šnajdárek s generálem Petrem Procházkou. Tým bude podle armády zajišťovat chod chytré karantény. "Dalších dvacet tři vojáků se pak v rámci řídícího týmu zapojí do řízení chytré karantény z ministerstva zdravotnictví, kde bude tým sídlit," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Jsme zpět. Posilujeme chytrou karanténu našimi odborníky. Pomůžeme nastavit její efektivní systém. Naši medici jsou zase připraveni posílit hygienické stanice. A naši zdravotníci vyjedou do terénu testovat, kdykoliv bude potřeba. #JsmeArmada #VimeCoUmime pic.twitter.com/An67PRnyX8

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) July 28, 2020

"Armáda se zapojí do projektu chytrá karanténa v oblastech predikce vývoje, podpory rozhodování, aktivního vyhledávání kontaktů, testování včetně řízení kapacit odběrových míst, laboratoří, řízení karantén a souvisejícího materiálního a IT zabezpečení ke zvládnutí pandemie onemocnění covid-19 v ČR," uvedl v tiskové zprávě Metnar. Vojáci se podle něj budou zároveň podílet na zefektivnění procesu nasazení nových IT technologií ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Související

Více souvisejících

státní vyznamenání ministerstvo obrany Petr Šnajdárek (plukovník) Armáda České Republiky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 7 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy