Policie asi dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření zavedených vládou a ministerstvem zdravotnictví kvůli šíření nového typu koronaviru. Kabinet dnes na návrh Ústředního krizového štábu schválil předlohu ministerstva vnitra, která s tím počítá.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Policie ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Resort o tom informoval v tiskové zprávě. Kabinet žádá, aby Sněmovna zákon projednala ve stavu legislativní nouze. Policisté by mohli pokutovat lidi například za porušení zákazu pohybu či za nezakrývání dýchacích cest mimo domov.

Přestupky proti mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví mají podle stávajících předpisů projednávat krajské hygienické stanice. Předpis o ochraně veřejného zdraví ani krizový zákon neumožňují, aby je na místě projednávala policie či obecní policie. "Právě tyto subjekty však v současnosti odhalují páchání uvedených přestupků," stálo v návrhu. Nynější podoba postihu ve správním řízení se podle vnitra ukázala jako neefektivní a zdlouhavá.

Nová pravomoc by měla podle představ vnitra zvýšit účinnost opatření a zajistit jejich dodržování. Snížit by se také měla administrativní zátěž pro orgány, které jsou k projednávání prohřešků příslušné nyní. Podle autorů návrhu je zaplacení pokuty na místě vhodnější i pro obviněné z přestupku, protože se vyhnou správnímu řízení, které pro ně znamená další náklady na komunikaci s úřady.

"Lidem dnes za porušení nařízení hrozí na papíru drakonické pokuty. V reálu ale jejich vymáhání ve zdlouhavém správním řízení nefunguje. Pokud policisté a strážníci porušení odhalují, měli by mít právo je taky postihovat," vysvětlil smysl návrhu vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v tiskové zprávě.

Hamáček zdůraznil, že policisté "nebudou stát v lese za stromem a pokutovat osamělé cyklisty bez roušky". "Jde nám o rychlý postih evidentních porušení s rizikem možného přenosu infekce," uvedl. Ukázkovým případem pro udělení pokuty je podle něj třeba skupinové popíjení alkoholu na předzahrádkách či v parcích. "Nařízení komplikují život každému z nás, ale nezavedli jsme je pro nic za nic. Žádám proto ještě o trpělivost," dodal Hamáček.

Vicepremiér na twitteru později připustil, že se na stejné sociální síti dnes objevila jeho fotografie z videokonference, kde nemá nasazenou roušku. "Nebudu se vymlouvat, byla to chyba, pravidla platí pro každého. Odeslal jsem 10.000 korun jako dar Fakultní nemocnici Motol," napsal Hamáček.

Onemocnění COVID-19 bylo v ČR zaznamenáno poprvé 1. března. Od 12. března začal platit nouzový stav, následovala omezení pohybu. Policisté od té doby kontrolují dodržování všech vládních nařízení. Podle mluvčího policejního prezidia Davida Schöna provádějí denně několik tisíc kontrol, zda lidé vládní nařízení dodržují. Například v pondělí udělala policie přes 12.000 kontrol a správním orgánům oznámila 139 deliktů. Dodržování vládních nařízení kontrolují i městští strážníci.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahrádky otevřely téměř dvě třetiny restaurací

23.05.2020 12:46 Možnost přivítat hosty na zahrádkách využilo podle společnosti Storyous, která dodává do restaurací…

Hotely se v pondělí naplno otevřou, čekají první hosty

23.05.2020 09:17 Tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení se mohou od pondělí po…

Dvě velké české cestovní kanceláře zrušily všechny prázdninové zájezdy

22.05.2020 21:01 Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované…

Budou se odpouštět odvody i větším firmám? Svazy podnikatelů to chtějí

22.05.2020 18:35 Podnikatelské svazy žádají prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus nejméně do konce srpna a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy