Policie: Chvaty použité proti Romovi v Teplicích odpovídaly intenzitě jeho útoku

Donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly intenzitě mužova útoku. Novinářům to dnes řekli zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství s tím, že jde o předběžné výstupy šetření odboru vnitřní kontroly. Zatím podle nich nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Policisté zopakovali, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Policie ČR

Náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák řekl, že užité hmaty a chvaty jsou řazené mezi nejmírnější donucovací prostředky. Zasahující policisté se podle něj s mužem nejprve snažili komunikovat, ten ale zvýšil agresivitu. Oháněl se okolo sebe rukama, kopal kolem sebe a jednoho z policistů pokousal. Dvořák dodal, že policista, který muži zaklekl krk, se chvat několikrát pokusil ukončit, muž ale reagoval silným odporem a hrozilo zranění zadrženého i policistů.

Zavolaná záchranná služba podle ředitele krajského ředitelství Jaromíra Kníže muže naložila, na dotaz, zda byl v bezvědomí, řekl, že neví. Ve voze byla následně podle něj zahájena resuscitace, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt.

Sobotní incident policie prověřuje jako nedovolené nakládání s drogami, za které hrozí deset až 18 let vězení. Šetří také násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití. Krajská policie požádala veřejnost, aby jí poskytla záznamy, které mohou přispět k objasnění incidentu. Uvedla, že vlastní záznamy ani záběry z uličních kamer nemá.

Policisté minulý týden v sobotu odpoledne v Teplicích zasahovali kvůli potyčce dvou mužů, kteří rovněž poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý muž poté zemřel v sanitce. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš mimo jiné uvedl, že „pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách“. Řekl také, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Hamáček zase vzkázal, že pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) momentálně nespatřuje trestný čin v jednání policistů, kteří v sobotu proti Romovi v Teplicích zasahovali. Nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. GIBS to dnes uvedla na svém webu.

K důkladnému a nezávislému vyšetření mužovy smrti vyzvala česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Policejním zásahem se hodlá zabývat zástupkyně českého veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

Teplický incident vyvolal pozornost nejen v České republice, ale také ve světě. Na místě, kde v Teplicích v sobotu v sanitce muž po policejním zákroku zemřel, vzniklo pietní místo, ke kterému přicházejí stovky lidí, zapalují svíčky a pokládají květiny.

Postoj stran k armádě? Před volbami slibují modernizaci i zajištění…

31.07.2021 08:55 Politické strany před sněmovními volbami slibují zajištění financování armády, pokračování v…

GIBS obvinila dva členy prezidentské ochranky ze zpronevěry

30.07.2021 15:40 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila ze zpronevěry dva členy policejního Útvaru…

Zeman se vyslovil pro pomoc afghánským spolupracovníkům českých vojáků

29.07.2021 12:08 Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl…

Zástupci Romů vyzvali k reformě policie kvůli smrti muže v Teplicích

28.07.2021 13:38 K reformě policie, která má mimo jiné zahrnovat zákaz zakleknutí krku při zákrocích, povinně…

NKÚ: Výdaje GIBS od roku 2017 výrazně rostly, hlavně u platů a výsluh

26.07.2021 12:46 Aktualizováno Loňské výdaje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) činily 448 milionů korun, což bylo o…

Výbuch v Brdech vyšetřuje vojenská policie jako těžké ubížení na zdraví

21.07.2021 13:43 Výbuch munice, který v úterý dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy, v bývalém výcvikovém…

V Brdech explodovala munice, dva vojáci jsou těžce zraněni

20.07.2021 12:55 Aktualizováno Výbuch munice těžce zranil dnes dopoledne dva vojáky, kteří čistili prostor dopadové plochy Kolvín…

Hamáček navrhl odměnu pro hasiče a policisty za boj s koronavirem

19.07.2021 12:33 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předložil vládě návrh na vyplacení mimořádné odměny hasičům a…

Armáda poslala na pomoc jižní Moravě zdravotníky

09.07.2021 10:53 Armáda poslala na pomoc obcím zasaženým nedávným tornádem na jihu Moravy zdravotníky. V Moravské…

Policie podle soudu hledala důvod, proč žádosti o informace nevyhovět

08.07.2021 12:38 Aktualizováno Policejní prezidium nemělo chtít mnohamilionovou úhradu od novináře, který požadoval rozsáhlé…

Související:

Právě se děje