Policie posiluje kontroly, nedodržování nařízení chce řešit domluvou

Především domluvou se budou snažit policisté v Olomouckém kraji řešit o silvestrovské noci případné nedodržování vládního nařízení, které kvůli pandemii koronaviru zakazuje v nočních hodinách pohyb venku. "Hlídky budou posíleny podobně jako v předchozích letech," řekl dnes ČTK policejní mluvčí František Kořínek.

krimi

Konec roku Česko zastihne v pátém, nejpřísnějším protiepidemickém stupni opatření. Mimo jiné znamená zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, uzavření restaurací a omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva lidi. Na veřejně přístupných místech je také zakázáno pití alkoholu.

"V rámci výkonu běžného hlídkové činnosti budeme samozřejmě dohlížet i na dodržování vládních opatření. Pokud zjistíme jejich porušení, tak se to budeme snažit vyřešit domluvou a připomínáním vládních nařízení," uvedl Kořínek.

Pokud domluva na místě nepomůže, tak podle Kořínka může přijít na řadu předání přestupku správnímu orgánu nebo pokuta až 10.000 korun. Policie v Olomouckém kraji podle Kořínka o silvestrovské noci neplánuje rozsáhlé kontrolní akce zacílené na dodržování vládních opatření.

Silvestrovskou a novoroční oblohu nad městy v Olomouckém kraji letos kvůli pandemii koronaviru neozáří tradiční ohňostroje objednané radnicemi, které jsou nedílnou součástí oslav konce roku. V předchozích letech města do ohňostrojů a programu oslav příchodu nového roku každoročně investovala desítky tisíc korun.

Policie v Královéhradeckém kraji v poslední den v roce mírně posílila dohled nad dodržováním opatření proti šíření koronaviru. Zaměří se na místa, kde by se lidé mohli shromažďovat, jako centra měst. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Eva Prachařová. Od 21:00 je kvůli riziku šíření koronaviru zákaz vycházení. Podle policie by lidé měli oslavy Nového roku přizpůsobit aktuálním platným nařízením.

"V případě, že budou venku skupinky lidí, policisté budou vyhodnocovat všechny okolnosti a podle toho budou věc řešit například domluvou, upozorněním na platná nařízení nebo přistoupí k restriktivním opatřením, jako je pokuta nebo oznámení na příslušný úřad," řekla dnes ČTK Prachařová.

V Česku od neděle platí pátý, nejvyšší stupeň protiepidemického systému PES. Od 21:00 do 05:00 je zákaz vycházení. Výjimku mají třeba lidé jdoucí do práce nebo z práce. Lidé také mohou mimo jiné venčit psy, a to v okruhu do půl kilometru od bydliště. Na veřejně přístupných místech se nesmí pít alkohol. Města v kraji zrušila hromadné novoroční oslavy či ohňostroje.

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalí maršálovi RAF Janouškovi…

22.10.2021 12:45 Pomohl vyhrát leteckou bitvu o Británii, do níž se zapsal jako hrdina, král Jiří VI. mu jako…

ÚS: Policie nesmí "preventivně" zjišťovat totožnost lidí na shromáždění

20.10.2021 11:20 Aktualizováno Policie nesmí "preventivě" zjišťovat totožnost účastníků shromáždění, dokud pro to nemá nějaký…

Kulhánek ocenil medailí velitele jednotky za evakuaci z Afghánistánu

05.10.2021 14:33 Resortní medailí ocenil velitele jednotky Vojenské policie KAMBA za zvládnutou evakuaci z…

Šéf Vězeňské služby Dohnal končí, nahradí ho Michailidis

30.09.2021 14:52 Dlouholetý generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal končí v čele bezpečnostního sboru.…

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup děl za 8,5 miliardy z Francie

30.09.2021 12:29 Aktualizováno Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 52 samohybných houfnic CAESAR od francouzské firmy…

O nákupu letounů L-39NG může být rozhodnuto do konce roku, řekl Metnar

29.09.2021 14:05 O nákupu cvičných letounů L-39NG pro českou armádu může být rozhodnuto do konce letošního roku.…

Policie bude nacvičovat znovuzavedení hraničních kontrol

29.09.2021 11:57 Zhruba 400 policistů, vojáků, celníků, hasičů a příslušníků vězeňské služby bude dnes a ve čtvrtek…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Související:

Právě se děje

reklama