Polní nemocnice pro pacienty s covidem: Do Letňan dorazila první část vojenského týmu

Do pražských Letňan dnes již dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají za úkol vybudovat v areálu tamního výstaviště záložní nemocnici pro pacienty s covidem-19. Na dotaz ČTK to odpoledne řekla mluvčí Armády ČR Magdalena Dvořáková.

Armáda nakládá materiál pro polní nemocnici v Letňanech. (17.10.2020)
doporučujeme

Část lidí se po vyložení materiálu vrátila zpět, část zůstala na místě. Konvoj s materiálem a vybavením z armádních skladů má vyrazit z Hradce v pondělí ráno.

Vojáci v Letňanech zatím vybudovali velín, odkud budou od pondělí dohlížet na příjem materiálu. Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta řekl již v sobotu, že zařízení má být plně připraveno k činnosti v neděli 25. října v 16:00. "Záložní zdravotnické zařízení musí být za týden postavené. Od zítra (pondělí) navážíme materiál. Celkem 339 tun přepravíme 80 kusy techniky a ve 49 kontejnerech," uvedla Armáda ČR na svém twitterovém účtu.

Podle armádní mluvčí dorazí z Hradce v pondělí 29 kusů kolové techniky. Kromě sanitek, autobusu nebo osobních vozů půjde hlavně o 20 kusů kontejnerů. Kolona má vyrazit v 8:00 po dálnici D11 a bude ji provázet Vojenská policie.

Podle dřívějších informací půjde o dvě polní nemocnice. Vojáci převezou do Prahy deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech budou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení. Další materiál se bude navážet až do pátku a půjde o vybavení ze Správy státních hmotných rezerv.

Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita. Věří, že budou stačit navýšené kapacity kamenných nemocnic. Polní nemocnice by byla určena pro péči o pacienty s méně závažným průběhem.

Situace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je v případě první a druhé vlny pandemie koronaviru nesrovnatelná. V první fázi totiž ještě nebylo úplně jasné, co virus dokáže, nebyly k dispozici léky a ochranné pomůcky. Zároveň ale také nebyl tak vysoký počet pacientů. V případě aktuální vlny jsou léky, dostatek ochranných pomůcek, dezinfekce. Na druhou stranu ale omezuje činnost nemocnice velký počet pacientů s koronavirem. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) David Feltl.

Podle něj v posledních 14 dnech výrazně přibývají pacienti s covidem-19, a to zejména lidí starší než 65 let ve středně těžkém stavu. "Nepřibývá zatím kriticky nemocných," uvedl.

Nemocnice má podle Feltla 6500 zaměstnanců, což odpovídá zhruba 4000 plným úvazkům. Nakaženo je 150 zdravotníků. "Jsme schopni postupně překlápět tzv. necovidová lůžka na covidová, ale musím říct, že se tím utlumí běžná péče. A tu tento týden utlumujeme a budeme tlumit dál. Navíc přibývá i nakažený personál," uvedl.

VFN tak podle něj plánuje práci na denní bázi. "Pokud mi včera onemocnělo celé jedno oddělení na jedné interní klinice, tak to oddělení zavřeme a ti lidé půjdou do karantény. Mezitím se nám ale nějací další lidé vrací z karantény. Jsou to takové tekuté písky," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se…

23.10.2020 09:16 Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který…

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama