Poprava Heliodora Píky. Česko si připomíná 71 let od justiční vraždy spáchané komunisty

Armáda i politici si dnes před budovou generálního štábu v Praze připomněli památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od popravy československého vojáka a legionáře dnes ráno uplynulo 71 let. Pietního aktu se zúčastnili příbuzní Píky, zástupci ministerstva obrany a armády, Senátu či pražských městských částí.

Heliodor Píka jako francouzský legionář v období 1. světové války
doporučujeme

Na shromáždění, kde zástupci několika institucí u pamětní desky umístěné na budově generálního štábu položili věnce a květiny, vystoupil mimo jiné vnuk bratrance generála Píky Jan Píka. Svého příbuzného označil za hrdinou osobnost českého národa. "Připomínejme si hrdiny, nechceme-li ztratit svou národní identitu a chceme-li obstát před pokušením svůdné cesty k průměrnosti, vnitřní korupci a zbabělosti," řekl.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jaromíra Zůny Píka slouží jako příklad osobní statečnosti v době, kdy se lámou charaktery. Poukázal na to, že popravený generál své názory hájil za každých okolností, a to i pod tlakem komunistického režimu. "Plným právem považujeme generála Píku za hrdinu," řekl. Dodal, že Píka byl nejvýznamnější obětí komunistických politických procesů z řad velení tehdejší československé armády.

Náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková vyzdvihla, že mezi ctnosti Píky patřila vojenská hrdost, statečnost a smysl pro čest. "Nebál se mluvit pravdu. Vždy se hlásil k demokratickým tradicím," podotkla.

Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku. Jako příslušník československých legií se během první světové války zúčastnil bojů na francouzské frontě, ve Francii později i studoval. Během druhé světové války vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěn a posléze uvězněn.

V prosinci 1948 byl mimo jiné obžalován z vojenské zrady a ze zločinu zneužití úřední moci. V lednu 1949 byl v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Jeho proces je označován za první justiční vraždu v Československu. Popraven byl 21. června ve věznici v Plzni-Borech. Teprve v roce 1968 byl zproštěn viny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na mise má příští rok vyjet 900 českých vojáků, budou sloužit převážně v…

03.07.2020 12:47 Zahraničních misí by se příští rok mělo účastnit zhruba 900 českých vojáků, kteří budou sloužit…

Vojáci ČR absolvovali část afghánské mise v rouškách

02.07.2020 14:43 Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných…

Policii zasáhla tragédie. Náměstek krajského ředitele Daněk spáchal…

01.07.2020 17:13 Aktualizováno Náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radím Daněk zemřel. Policie to uvedla na svém…

Při srážce dvou aut na Zličíně se zranili čtyři policisté

30.06.2020 20:35 Na pražském Zličíně dopoledne policejní auto jedoucí k zásahu narazilo do jiného osobního vozu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy