Poslední gripen z mise v Estonsku se vrátil do ČR

Poslední gripen, který kvůli technické závadě zůstal minulý týden po ukončení mise na estonské základě v Ämari na letišti Šiauliai v Litvě, se dnes zhruba ve 14:30 vrátil na mateřskou základnu v Čáslavi. ČTK to sdělil Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu. Původně měl gripen přiletět ve čtvrtek 2. ledna společně s dalšími letouny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Gripen
doporučujeme

Oficiálně byla mise, jejímž cílem bylo střežení vzdušného prostoru v Pobaltí, zakončena čtvrtečním příletem zbylé části armádního úkolového uskupení na čáslavskou základnu. První část personálu a čtyři z pěti gripenů se do ČR vrátily minulý týden. Pátý letoun měl závadu na palivovém systému, jež vznikla při doplňování paliva, a z Litvy se vrátil dnes.

Čeští piloti s letouny JAS-39 Gripen působili na základně Ämari od začátku září. Nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem střežili v aliančním systému protivzdušné a protiraketové obrany. Čeští stíhači absolvovali 13 ostrých vzletů, což je podle velitele standardní číslo.

Startovali například k letadlům, která nesplňovala podmínky pro let nad mezinárodními vodami či nepoužívala identifikační kódy. Piloti gripenů je museli identifikovat. Ve vzduchu čeští piloti strávili také stovky hodin při cvičných letech, například s jednotkami alianční předsunuté přítomnosti (eFP).

Pro české letectvo byla estonská mise šestým střežením spojeneckého vzdušného prostoru. Kromě Pobaltí čeští stíhači třikrát působili na Islandu. Mise se účastnilo kolem 75 vojáků. Na ochraně vzdušného prostoru se podílelo také dánské a belgické letectvo s letouny F-16 z litevské základny Šiauliai. Čeští piloti předali svůj úkol příslušníkům polských vzdušných sil 31. prosince loňského roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policista spolupracoval s Piráty, u sboru končí

17.01.2020 12:11 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to…

Kriminalita v Česku vzrostla. Přibylo vražd, zločinci jsou sofistikovanější

16.01.2020 17:08 Aktualizováno V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199.221 trestných činů. Policie objasnila -…

Armáda ČR chce nejméně jeden bojový dron, má být schopen nést zbraně

16.01.2020 14:29 Nejméně jeden průzkumný a bojový dron o váze několika stovek kilogramů, na který bude možné kromě…

Policie ČR převzala nová civilní auta, poprvé na operativní leasing

15.01.2020 17:12 Aktualizováno Policie dnes převzala nová civilní auta, poprvé je pořídila na operativní leasing. Za čtyři roky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama