Hasiči odmítají kritiku ohledně zásahu v Bohumíně, zveřejnili časový sled

Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Nesouhlasí s tvrzením, že hasiči přijeli pozdě a nekonali. Bezprostředně po zásahu se na sociálních sítích objevila kritika postupu hasičů, obdobně hovořili i někteří svědci události a lidé hasičský zásah hodnotili u postiženého panelového domu i dnes. Vlček uvedl, že vznikne komise, která postup hasičů prověří.

Hasiči

"Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě," uvedl Vlček. Podle něj ze zákona měly být na místě dvě jednotky do deseti minut a další jedna jednotka do 15 minut. Jednotky hasičů přitom podle něj na místo dorazily dříve, než ukládá zákon. Vlček řekl, že pohled diváka je vždycky odlišný. "Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat," uvedl.

Na místě se našly stopy hořlavé látky. Podle Vlčka je nemožné, aby byl takový požár zdolán za několik minut. Je přesvědčen o tom, že hasiči udělali vše pro to, aby obyvatele domu zachránili. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes v České televizi řekl, že za moravskoslezskými hasiči plně stojí a označil jejich výkon za excelentní.

Hasiči dnes v podvečer zveřejnili i přesný časový sled, v němž popisují průběh zásahu. První oznámení dostali v sobotu v 17:47 a během následujících tří minut jim volalo zhruba dalších deset svědků. První jednotka na místo dorazila v 17:54 a začala hasit.

"V prvních deseti minutách zásahu se tak na místě nacházelo celkem šest cisternových automobilů a dva automobilové žebříky s celkovým počtem 28 zasahujících hasičů," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp. V dalších minutách počet zasahujících hasičů i techniky dál rostl. Vnitřní požár v bytě hasiči lokalizovali v 18:30 a v 19:43 byl požár zlikvidován.

Zraněni byli dva hasiči. Dobrovolný hasič, který se nadýchal zplodin, byl převezen do karvinské nemocnice a ještě v sobotu večer byl propuštěn domů. Druhým zraněným byl profesionální hasič, který utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně na krku. "Byl odvezen do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde po prvotním ošetření zůstal přes noc na pozorování v nemocničním zařízení," uvedl Popp. Dodal, že dnes v dopoledních hodinách byl i tento hasič propuštěn z nemocnice do domácí péče.

"Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera (v sobotu) na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky. Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, ze jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně," uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba.

Podporu hasičům vyjádřila i místopředsedkyně vlády Alena Schillerová (ANO), která přijela na místo neštěstí. "Byla jsem nahoře, viděla jsem ten neskutečný kus práce a patří se poděkovat hasičskému záchrannému sboru, patří se poděkovat policii," řekla.

Na vyšetřování příčin požáru hasiči spolupracují s policií, která na místě zadržela jednoho člověka. "Myslím si, že je nutné zdůraznit, že obyvatelé nemusí mít žádné obavy z toho, že by se tady pohyboval někdo nebezpečný," uvedl vyšetřovatel Pavel Tvrdý. Blíže se k podezřelému ani jeho motivu ale odmítl vyjádřit. Policisté podle něj nyní pracují na právní kvalifikaci události.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. V nemocnici zůstávali dnes v podvečer čtyři lidé.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama