První policista se nakazil koronavirem, je z oddělení v Litovli

První policista v Česku má pozitivní test na nový typ koronaviru. Je z obvodního oddělení v Litovli, kterou dnes spolu s dalšími 20 obcemi na Olomoucku uzavřeli hygienici kvůli vyššímu počtu nakažených a potenciálně nakažených kontaktů a policisté tam střeží přístupové cesty. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Marie Šafářová.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

krimi
doporučujeme

Počet policistů v karanténě kvůli podezření na nákazu se v ČR od neděle zvýšil o 16 na 279, vyplynulo z vyjádření policie na twitteru. Policejní sbor čítá asi 40.000 příslušníků.

"Můžeme potvrdit, že jeden z policistů obvodního oddělení Litovel byl pozitivně testovaný na koronavirus. Výkon služby na tomto oddělení i v celé uzavřené oblasti probíhá v omezených podmínkách a zajišťují jej i jiné útvary," uvedla mluvčí. Doplnila, že v rámci olomouckého krajského policejního ředitelství je v karanténě 65 policistů a občanských zaměstnanců.

Právě oblast v katastru Litovle, odkud nakažený policista pochází, hygienici v noci na dnešek kvůli extrémnímu výskytu koronaviru uzavřeli. Podle hejtmana Ladislava Oklešťka je zde 25 potvrzených případů a až tisíc kontaktů s vazbou na pozitivní případy. "Od časných ranních hodin policisté střeží veškeré přístupové cesty do lokalit na Litovelsku a Uničovsku. Dle rozhodnutí krajské hygienické stanice jsou lokality uzavřeny. Žádáme všechny občany, aby nařízení dodržovali a řídili se pokyny krajské hygienické stanice a policistů," uvedla policejní mluvčí. Lidé nemohou dané území opustit a mají zakázaný i pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu. Současně jsou uzavřeny exity D35.

Policejní prezidium v neděli informovalo, že s ohledem na ochranu před nákazou omezí tzv. bagatelní činnost, při které policisté přijdou do kontaktu s lidmi. Týká se to mimo jiné preventivních dopravních kontrol a upraveno bylo i vnitřní fungování v úřadovnách a služebnách. Vnitřní doporučující stanovisko vydal v sobotu policejní prezident Jan Švejdar.

Podle dřívějšího vyjádření policejního prezidia to ale rozhodně neznamená, že by policisté přestali vykonávat svou práci. Pouze omezí výkon zmíněné tzv. bagatelní činnosti. Zároveň jim bylo doporučeno, aby co nejvíc agendy vyřizovali bezkontaktně. "Na úřadovnách jsou rozděleni na dvě skupiny, které se nepotkají, neboť do karantény již odcházejí kvůli nakažení při výkonu služby," řekla v neděli mluvčí Kateřina Rendlová. Změněno bylo i fungování jídelen.

V Česku bylo dnes ráno potvrzeno 298 případů nákazy koronavirem, proti nedělnímu ránu o 84 více. V Olomouckém kraji je těchto případů dosud 32. Celkem 13 z nich je z obvodu Litovle, 12 z Uničova, dva případy hlásí Olomouc a po jednom obvod Hranic, Prostějova, Šternberka, Šumperka a Zábřehu.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči dosud rozvezli materiál z 19 letadel, celkem 500 tun

05.04.2020 21:16 Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo…

V Česku je 29 nakažených policistů, jejich počet v karanténě klesl

04.04.2020 10:57 V České republice je nyní 29 policistů pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19. Počet…

Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, dobře si vede také…

03.04.2020 13:20 Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru…

Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

03.04.2020 12:11 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy