Reorganizace policejních škol? Fiasko. Slibované úspory nikde, odhalil NKÚ

Reorganizace policejních škol v letech 2013 a 2016 nepřinesla úspory, které si od ní ministerstvo vnitra slibovalo, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zprávě, kterou dnes zveřejnil. Náklady na policejní vzdělávání naopak v dalších letech rostly. Policejní školy se podle kontrolorů snažily úspor dosáhnout především propouštěním zaměstnanců, kterých byl posléze nedostatek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo vnitra ČR
doporučujeme

První reorganizaci policejních škol provedlo ministerstvo vnitra v roce 2013 kvůli snížení počtu míst u policie a zastavení náboru uchazečů. Plánovalo tak ušetřit 144 milionů korun. "Nakonec požadovalo od škol nižší úsporu, a to přes 115 milionů korun. Ani té se ale nepodařilo dosáhnout," konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad.

Náklady na policejní vzdělávání navíc od roku 2013 stoupaly z 565 milionů korun až na 761 milionů Kč o pět let později. Počet absolventů základní odborné přípravy policistů přitom výrazně klesl. V roce 2018 nedosahoval ani úrovně z let 2013 až 2014.

Mluvčí resortu Hana Malá na výtku NKÚ uvedla, že reorganizaci policejních škol v roce 2013 provedlo ministerstvo z rozhodnutí vlády jako důsledek razantního snížení počtu míst u policie. "Úspora 115 milionů Kč byla prokazatelná a logicky spojená se snižováním počtu zaměstnanců a policistů," tvrdí Malá. Dodala, že výkonnost škol nelze měřit jen počtem absolventů základní odborné přípravy. Školy poskytují také kvalifikační kurzy či jazykové vzdělávání. "Zde se počet absolventů naopak zvýšil," upozornila Malá.

Policejní školy se snažily úspor požadovaných ministerstvem dosáhnout především propouštěním zaměstnanců. "V následujících letech musely školy řešit akutní nedostatek zaměstnanců pro přípravu policistů, protože vláda rozhodla o navyšování počtu policistů," uvedl NKÚ. Školy proto uzavíraly dohody o práci vykonávané mimo pracovní poměr.

Policejní školy se snažily úspor požadovaných ministerstvem dosáhnout především propouštěním zaměstnanců. "V následujících letech musely školy řešit akutní nedostatek zaměstnanců pro přípravu policistů, protože vláda rozhodla o navyšování počtu policistů," uvedl NKÚ. Školy proto uzavíraly dohody o práci vykonávané mimo pracovní poměr.

Nedostatek zaměstnanců není podle mluvčí ministerstva chybou v řízení policejních škol. "Opět jde o důsledek rozhodnutí vlády, tentokrát o razantním zvýšení počtu systemizovaných míst příslušníků Policie ČR," uvedla Malá.

V roce 2016 provedlo ministerstvo vnitra další reorganizaci a v jejím rámci převzal základní odbornou přípravu od policejních škol nový policejní útvar zaměřený na vzdělávání policistů. "Fakticky ale výuka probíhá stále v areálech policejních škol," zjistili kontroloři.

NKÚ dále kritizuje, že ministerstvo vnitra nemělo plán, jak zvýšit zájem absolventů policejních škol o nástup k policii. "Přijímací řízení k policii nijak nezohledňuje, že by měli být přijati přednostně absolventi oboru bezpečnostně-právní činnost," uvedl NKÚ. Už v roce 2012 přitom ministerstvo spočítalo, že by přijímáním absolventů mohlo ročně ušetřit až 262 milionů korun. Absolventi by totiž mohli mít kratší základní odbornou přípravu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf pražské mordparty Mareš končí, v minulosti řešil řadu známých kauz

13.09.2019 14:48 Aktualizováno Šéf oddělení vražd pražského krajského policejního ředitelství Josef Mareš skončí k 30. listopadu…

Vnitro koupí 2000 nových aut pro policii a hasiče. Ta stávající jsou…

09.09.2019 16:18 Aktualizováno Policisté a hasiči letos dostanou přes 2000 nových vozů. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan…

Odsouzený zpravodajec Kovanda se dal ke zbrojařům, pracuje pro Glomex

09.09.2019 13:57 Investiční skupina Glomex Invest, zaměřená zejména na zbrojní trh, od května zaměstnala zpravodajce…

Blíží se Den české státnosti, ministerstvo obrany otevře pro veřejnost své…

08.09.2019 10:45 Ministerstvo obrany otevře u příležitosti Dne české státnosti 28. září veřejnosti své sídlo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama