Senátní výbor podpořil vyslání vojáků do Mali, Nigeru a Čadu

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost dnes podpořil vyslání až šesti desítek vojáků do Mali, Nigeru a Čadu. Misi, kterou v lednu schválila vláda, musí podpořit Parlament. Pokud ji poslanci a senátoři schválí, čeští vojáci by se v zemích Sahelu zapojili do boje proti terorismu.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Výbor záležitost projednával už v březnu, kdy podpořil myšlenku vyslat jednotky, podmínil to však tím, že budou k dispozici souhlasné dokumenty všech přijímajících zemí. Předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že daná podmínka už byla splněna.

Výbor tak přijal usnesení, kterým doporučuje Senátu vyslovit souhlas s působením armády v afrických zemích v boji proti terorismu do 31. prosince 2022. Zároveň žádá vládu, aby každoročně informovala horní komoru o působení armády, a to vždy nejpozději do 30. června.

Česká armáda chce do mise v Mali vyslat elitní jednotku speciálních sil z Prostějova. Jejich úkolem by bylo radit malijským vojákům, vyráželi by s nimi ale i do boje. Společné operace by se měly konat především v Mali, teroristické skupiny by mohli ale vojáci pronásledovat až 50 kilometrů na území Nigeru. V Čadu by sídlilo velitelství operace, kam by česká armáda vyslala několik vojáků.

O zapojení českých vojáků do mise požádala Francie, která se v boji proti islámským teroristům v Mali dlouhodobě angažuje. Francouzská armáda chce své síly částečně přesunout do jiných oblastí Mali. Vznik společné jednotky pod názvem Takuba účastnické státy oficiálně oznámily na konci března. Úkolové uskupení bude součástí operace Barkhane. Kromě Francie a ČR se do něj zapojí třeba Velká Británie, Švédsko, Norsko, Portugalsko nebo Dánsko.

Náklady na novou misi ministerstvo obrany odhaduje minimálně na 598 milionů korun. Podle dřívějších informací by měli čeští vojáci působit ve spolupráci s francouzskými vojáky v oblasti Liptako.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči mají požár v muničním skladu policie u Bíliny pod kontrolou

15.09.2020 16:32 Aktualizováno Hasiči mají požár muničního skladu v Bílině na Teplicku pod kontrolou, venkovní sklad ochlazují.…

Na vzdělávání v oblasti péče o vězně půjde z fondů 21,5 milionu

15.09.2020 12:17 Připravit odborný personál Vězeňské služby (VS) a Probační a mediační služby (PMS), který bude…

Chaos šlo akceptovat na jaře, teď už ne. Považuji za zázrak, že lidé…

14.09.2020 22:07 Aktualizováno ROZHOVOR - Jeho rétorika je nezvykle ostrá a upřímná. Ředitel Městské policie hlavního města Prahy…

Hygiena trasování zvládá, tvrdí Babiš. Policie má podle něj hlídat nošení…

11.09.2020 17:15 Aktualizováno Hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zvládají trasování kontaktů lidí nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama