Slovensko bude nahrazovat cvičné L-39. Šanci má i Aero Vodochody, oznámil Metnar

Slovensko bude chtít do konce tohoto volebního období rozhodnout o náhradě cvičných letadel L-39. Mezi možnými dodavateli je i česká firma Aero Vodochody, předběžné nabídky má slovenské ministerstvo obrany i z Itálie nebo Velké Británie. Po dnešním setkání s českým ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) to dnes na tiskové konferenci řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Oba ministři chtějí spolupráci v obranném průmyslu.

letectví
doporučujeme

Naď novinářům řekl, že Slovensko během tří až čtyř let musí mít vybránu náhradu za cvičná L-39, která vyrábělo Aero Vodochody. Poznamenal, že ministerstvo obrany "na velmi předběžné úrovni" komunikuje s více státy a společnostmi. Při své návštěvě České republiky dnes navštíví právě Aero Vodochody, jehož zástupci byli podle něj již na Slovensku o zakázce jednat. "Nabízí různá řešení, která se týkají nejen dodávek techniky, ale i výcviku," řekl. Dodal, že podobné nabídky Slovensko dostalo i z Itálie a Velké Británie. Aero Vodochody nabízí jako náhradu za L-39 nový letoun L-39NG.

Naď současně vyjádřil lítost nad tím, že se Česko rozhodlo pořídit nová děla z Francie, a ne ze Slovenska. Slovenský dělostřelecký systém Zuzana se dostal do užšího výběru, české ministerstvo obrany chce dát ale přednost francouzským dělům Caesar od společnosti Nexter, která jsou levnější. Naď vyjádřil pochopení nad tím, že si země vybírají podle svých požadavků a priorit. Poznamenal, že mohlo jít o "pěkný československý projekt", protože se na výrobě Zuzan podílí české firmy.

O možné spolupráci Česka a Slovenska v obranném průmyslu se mluví opakovaně, žádný projekt ale nebyl uskutečněn. Podle Metnara by se užší spolupráce mohla týkat nákupu munice nebo modernizace pozemní techniky. Konkrétní ale Metnar ani Naď být nechtěli. "Když najdeme seznam takový, že my poskytneme České republice to, co potřebuje, a Česká republika poskytne nám, co potřebujeme my, a bude to plus mínus ve stejném objemu, tak to můžeme společně oznámit jako společný postup, který chceme realizovat," řekl Naď. Podle Metnara ministři zadali svým podřízeným, aby seznam projektů vytipovali.

Metnar vyzdvihl, že návštěva slovenského ministra v Praze je jeho první zahraniční cestou ve funkci. Oba podle něj mluvili o spolupráci, o výcviku nebo o zahraničních misích, ve kterých obě armády působí společně. Za společnou prioritu Metnar označil účast obou zemí v oblasti Sahelu. Sahel označuje pás území v Africe na jižním okraji Sahary. Kromě Mali zahrnuje Niger, Čad, Etiopii, Súdán, Senegal, Mauritánii a Burkinu Faso.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na mise má příští rok vyjet 900 českých vojáků, budou sloužit převážně v…

03.07.2020 12:47 Zahraničních misí by se příští rok mělo účastnit zhruba 900 českých vojáků, kteří budou sloužit…

Vojáci ČR absolvovali část afghánské mise v rouškách

02.07.2020 14:43 Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných…

Policii zasáhla tragédie. Náměstek krajského ředitele Daněk spáchal…

01.07.2020 17:13 Aktualizováno Náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radím Daněk zemřel. Policie to uvedla na svém…

Při srážce dvou aut na Zličíně se zranili čtyři policisté

30.06.2020 20:35 Na pražském Zličíně dopoledne policejní auto jedoucí k zásahu narazilo do jiného osobního vozu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy