Snížení rozpočtu strážníkům vyvolává obavy. Postoj magistrátu považuji za hazard, říká Černochová

Je zneklidněná a bojí se o bezpečnost občanů. Starostku Městské části Praha 2 Janu Černochovou (ODS) znepokojuje, že městská policie na Dvojce má přijít o 14 tabulkových míst. Magistrát hlavního města Prahy totiž metropolitní městské policii snížil rozpočet. „Dlouhodobě v Praze 2 chybí téměř dvacet strážníků a v budoucnosti jich může být v ulicích ještě méně než doposud. Postoj magistrátu proto považuji za hazard s bezpečností Pražanů,“ říká Jana Černochová.

Městská policie hl. m. Prahy
doporučujeme

Rozhodnutí snížit rozpočet týkající se Městské policie hlavního města Prahy pobouřil starostku Městské části Praha 2 Janu Černochovou. Právě její region má přijít o 14 tabulkových míst. „Je naprosto nepřípustné, aby magistrát v době, kdy čelíme pandemii koronaviru, snížil pro letošní rok rozpočet městské policii. Aktuální situace klade na strážníky výrazně více povinností souvisejících nejen s vymáháním dodržování vládních opatření. Postoj magistrátu proto považuji za hazard s bezpečností Pražanů,“ netají se rozčarováním Jana Černochová, I. místopředsedkyně Poslaneckého klubu ODS.

Podle aktuálních statistik chybí v Praze 2 k letošnímu 1. lednu 19 strážníků a 129 policistů. „V souvislosti s ekonomickým dopadem pandemie a očekávaným nárůstem nezaměstnanosti se přitom bezpečnostním složkám letos nabízí šance na doplnění početních stavů a kvalitnější výběr uchazečů. Jakékoli snížení tabulkových míst může v konečném důsledku vést k ohrožení veřejného pořádku,“ upozorňuje předsedkyně Sněmovního výboru pro obranu.

S jejím názorem souhlasí i radní pro oblast bezpečnosti Michal Zuna. „Letošní rok bude opravdu s ohledem na možný vývoj nezaměstnanosti příhodný pro využití personální nabídky na trhu práce. Snížení tabulkových míst považuji za promarněnou příležitost k řešení náboru potřebných strážníků,“ tvrdí Zuna.

Černochová se proto společně se Zunou obrátili na vedení hlavního města Prahy a žádají, aby potřebné finance pro městskou policii našlo, případně snížení počtu tabulkových míst přehodnotilo tak, aby nedocházelo ke znevýhodnění centrálních městských částí. „S postupem magistrátu nemůžeme jako centrální městská část rozhodně souhlasit. Specifika výkonu služby i bezpečnostní rizika jsou s okrajovými částmi metropole zcela nesrovnatelná. Celoplošné poměrné snižování tabulkových míst u městské policie je proto pro nás nepřijatelné,“ doplňuje radní pro oblast bezpečnosti Michal Zuna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Zákroky při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle GIBS…

18.01.2021 10:10 Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce…

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama