Strategický význam Džibutska stoupá, ČR se pokouší navázat vojenské kontakty

Česká republika se pokouší navázat vojenské kontakty s Džibutskem, africkým státem plným základen světových mocností. Minulý týden zemi, jejíž strategický význam stoupá, společně se zástupci českých zbrojních firem navštívil náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. V Džibutsku jednal s hlavními představiteli ozbrojených sil, nabídl jim výcvik džibutských vojáků i české výrobky, například radary či ruční zbraně, řekl ČTK. V sousední Etiopii podepsal memorandum o spolupráci mezi ministerstvy obrany.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

V Džibutsku má své vojenské základny řada vojensky významných zemí, například USA, Španělsko, Itálie nebo Německo. Pro Čínu a Japonsko je dokonce jedinou zámořskou vojenskou přítomností. Kopečný ČTK řekl, že důvodem zájmu velmocí je nejen výhodná poloha, díky které odtud mohou zasahovat proti pirátům působícím v Rudém moři, a kontrolovat tak námořní obchod s ropou a dalšími důležitými surovinami, ale i unikátní prostředí na vojenský výcvik.

Kopečný poznamenal, že zemi dosud nenavštívila žádná velká česká delegace. "S Džibutskem doposud žádné vztahy v oblasti obrany navázány nebyly," uvedlo ministerstvo obrany.

Kopečného doprovodili představitelé českých obranných firem SVOS, Česká zbrojovka, STV Group, Defcon a Excalibur International. Během dvoudenní návštěvy se setkal s představiteli vlády, armády, policie či pobřežní stráže. "V rámci jednání se řešila současná role Džibutska v regionu, fungování jejich ozbrojených složek a příležitosti pro české firmy obranného průmyslu," uvedla obrana.

Představitelé Džibutska by podle Kopečného rádi s Českem uzavřeli formální dohodu o vzájemné spolupráci. Poznamenal, že je zaujal přístup Česka. Zatímco velmoci do země jezdí kvůli jednáním o zřízení základen, cílem české delegace bylo navázání vzájemné spolupráce. "Mají spoustu cizích vojáků a je to pro ně velmi ekonomicky výhodné. Ale oni sami nemají své síly extrémně dobře vyzbrojené. My máme technologie, které se hodí pro všechny druhy sil, i pro námořnictvo," poznamenal náměstek.

Džibutsko označil za ostrůvek stability v neklidném regionu, který potřebuje modernizaci armády. Se zástupci Džibutska tak mluvil například o českých radarech, obrněných vozidlech, malých ručních zbraních nebo o výcviku pro vzdušné síly. "Mohli bychom cvičit jejich jednotky a pomáhat jim s údržbou jejich letectva," poznamenal. Džibutsko má ve svém letectvu například české stroje L-410.

Jednání s džibutskými představiteli Kopečný označil za velmi rychlé, otevřené a konstruktivní. "Šli rovnou k věci, rovnou řekli, tohle chceme, tohle řešíme s jinou zemí," podotkl. Kromě zájmu o uzavření společné dohody by zástupci Džibutska ještě letos rádi přijeli na návštěvu českých vojenských podniků a výcvikových prostorů.

Kromě Džibutska Kopečný navštívil i Etiopii, kde podepsal memorandum o porozumění mezi ministerstvy obrany. Jeho příprava podle něj zabrala asi pět let. "Když máte takový dokument, umožňuje to českým firmám se tam mnohem lépe pohybovat," podotkl.

V Etiopii v únoru 2018 česká firma Omnipol ve spolupráci s VR Group, dceřinou firmou státního podniku LOM Praha, zprovoznila letecké výcvikové centrum a školí etiopské piloty. Kromě spolupráce v letectvu má Etiopie podle Kopečného zájem i o malé ruční zbraně, které vyrábí Česká zbrojovka. VR Group nabízí také simulační výcvik pro pozemní síly.

Kopečný společně s delegací také uctil památku československých důstojníků, kteří ve 30. letech 20. století cvičili etiopské letce a chystali je na invazi italského fašistického státu. Jejich hrob nedávno Česká republika zrenovovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policii kauza plukovníka Husáka dobré jméno neudělá, lidé nás budou…

26.01.2021 22:08 Aktualizováno Obává se, že kauza odvolaného krajského ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka,…

Husák kvůli účasti na oslavě končí. Policejní prezident ho odvolá

26.01.2021 15:13 Aktualizováno Liberecký policejní ředitel Vladislav Husák v této funkci skončí k 1. únoru. Důvodem je jeho účast…

Bendovy oslavy se účastnil i policejní ředitel Husák

25.01.2021 21:52 Aktualizováno Sobotní oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také liberecký krajský policejní…

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama