Strategický význam Džibutska stoupá, ČR se pokouší navázat vojenské kontakty

Česká republika se pokouší navázat vojenské kontakty s Džibutskem, africkým státem plným základen světových mocností. Minulý týden zemi, jejíž strategický význam stoupá, společně se zástupci českých zbrojních firem navštívil náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. V Džibutsku jednal s hlavními představiteli ozbrojených sil, nabídl jim výcvik džibutských vojáků i české výrobky, například radary či ruční zbraně, řekl ČTK. V sousední Etiopii podepsal memorandum o spolupráci mezi ministerstvy obrany.

V Džibutsku má své vojenské základny řada vojensky významných zemí, například USA, Španělsko, Itálie nebo Německo. Pro Čínu a Japonsko je dokonce jedinou zámořskou vojenskou přítomností. Kopečný ČTK řekl, že důvodem zájmu velmocí je nejen výhodná poloha, díky které odtud mohou zasahovat proti pirátům působícím v Rudém moři, a kontrolovat tak námořní obchod s ropou a dalšími důležitými surovinami, ale i unikátní prostředí na vojenský výcvik.

Kopečný poznamenal, že zemi dosud nenavštívila žádná velká česká delegace. "S Džibutskem doposud žádné vztahy v oblasti obrany navázány nebyly," uvedlo ministerstvo obrany.

Kopečného doprovodili představitelé českých obranných firem SVOS, Česká zbrojovka, STV Group, Defcon a Excalibur International. Během dvoudenní návštěvy se setkal s představiteli vlády, armády, policie či pobřežní stráže. "V rámci jednání se řešila současná role Džibutska v regionu, fungování jejich ozbrojených složek a příležitosti pro české firmy obranného průmyslu," uvedla obrana.

Představitelé Džibutska by podle Kopečného rádi s Českem uzavřeli formální dohodu o vzájemné spolupráci. Poznamenal, že je zaujal přístup Česka. Zatímco velmoci do země jezdí kvůli jednáním o zřízení základen, cílem české delegace bylo navázání vzájemné spolupráce. "Mají spoustu cizích vojáků a je to pro ně velmi ekonomicky výhodné. Ale oni sami nemají své síly extrémně dobře vyzbrojené. My máme technologie, které se hodí pro všechny druhy sil, i pro námořnictvo," poznamenal náměstek.

Džibutsko označil za ostrůvek stability v neklidném regionu, který potřebuje modernizaci armády. Se zástupci Džibutska tak mluvil například o českých radarech, obrněných vozidlech, malých ručních zbraních nebo o výcviku pro vzdušné síly. "Mohli bychom cvičit jejich jednotky a pomáhat jim s údržbou jejich letectva," poznamenal. Džibutsko má ve svém letectvu například české stroje L-410.

Jednání s džibutskými představiteli Kopečný označil za velmi rychlé, otevřené a konstruktivní. "Šli rovnou k věci, rovnou řekli, tohle chceme, tohle řešíme s jinou zemí," podotkl. Kromě zájmu o uzavření společné dohody by zástupci Džibutska ještě letos rádi přijeli na návštěvu českých vojenských podniků a výcvikových prostorů.

Kromě Džibutska Kopečný navštívil i Etiopii, kde podepsal memorandum o porozumění mezi ministerstvy obrany. Jeho příprava podle něj zabrala asi pět let. "Když máte takový dokument, umožňuje to českým firmám se tam mnohem lépe pohybovat," podotkl.

V Etiopii v únoru 2018 česká firma Omnipol ve spolupráci s VR Group, dceřinou firmou státního podniku LOM Praha, zprovoznila letecké výcvikové centrum a školí etiopské piloty. Kromě spolupráce v letectvu má Etiopie podle Kopečného zájem i o malé ruční zbraně, které vyrábí Česká zbrojovka. VR Group nabízí také simulační výcvik pro pozemní síly.

Kopečný společně s delegací také uctil památku československých důstojníků, kteří ve 30. letech 20. století cvičili etiopské letce a chystali je na invazi italského fašistického státu. Jejich hrob nedávno Česká republika zrenovovala.

Související

Ministerstvo obrany

NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Džibutsko Etiopie Armáda České Republiky Česká republika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy