Tendr na nové letadlo pro politiky zrušen, obrana ho vypíše znovu

Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup malého dopravního letounu pro přepravu politiků. Přihlásil se do něj jediný uchazeč, jeho nabídka neodpovídala požadovaným parametrům. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Úřad vypíše v polovině října nové zadávací řízení.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Ministerstvo předpokládá, že za letoun zaplatí asi 700 milionů korun.

Armáda potřebuje koupit nový stroj kvůli končící životnosti dosud používaných malých letadel. Pořídit chce letoun, do kterého se vejde 14 až 19 lidí. "Bude využíváno převážně pro přepravu vládních a ústavních činitelů, což je jeden z úkolů Vzdušných sil AČR," poznamenal Pejšek.

Výběrové řízení na letadlo kategorie Business jet ministerstvo vyhlásilo 12. září. Úředníci nyní tendr zrušili. "Důvodem je obdržení jediné nabídky neodpovídající požadovaným parametrům," uvedl Pejšek.

V polovině října ministerstvo zahájí nové zadávací řízení, u kterého budou upraveny požadavky na technickou kvalifikaci dodavatele. "Od tohoto kroku si slibujeme větší počet podaných nabídek. Technické požadavky na letoun se nemění. Lhůta pro podání nabídek bude 30 dnů," dodal mluvčí.

Požadovaný stroj by měl být nový, nebo vyrobený po roce 2012 s maximálně 4000 nalétanými hodinami. Ústavní činitelé teď létají na zahraniční cesty především dvojicí airbusů A-319CJ. Jeden z nich je schopen přepravit asi 120 cestujících, druhý kolem 40. Dolet strojů je podle počtu cestujících 3700 až 8890 kilometrů, uvádí armáda na svém webu. Zvýšit ji může přídavnými nádržemi.

K přepravě politiků armáda také používá dvoumotorový stroj CL-601 Challenger pro 19 cestujících. K dispozici má také letouny JAK-40, kterým ale v roce 2020 končí životnost. Konec služby se blíží i challengeru, který má aktuálně zajištěný servis do roku 2021, náklady na provoz a opravy jsou však podle ministerstva vysoké. Stroj trápí časté opravy.

K dopravním účelům mohou české vzdušné síly využívat také čtyři vrtulové stroje CASA, které mohou přepravit až 66 vojáků, nebo stroje L-410. Ministerstvo obrany nedávno seznámilo vládu se záměrem nakoupit dva nové transportní letouny CASA C-295MW asi za 2,3 miliardy korun bez DPH.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama