USA Evropu neochrání? Jejím protivníkem je Čína, naším Rusko, tvrdí Šedivý

Evropa nemůže počítat s tím, že USA budou stále přebírat odpovědnost za její bezpečnost, řekl na dnešní bezpečnostní konferenci v Senátu bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Generál Jiří Šedivý

Hlavní pozornost Spojených států podle něj směřuje především k Číně a k její rostoucí vojenské moci. Naopak pro Evropu je největším nebezpečím Rusko. Pokud ale podle něj bude proti Rusku stát odpovídající odstrašující síla, zůstane stav vyvážený.

Šedivý na mezinárodní konferenci s názvem Aktuální otázky vnější a vnitřní bezpečnosti ČR zdůraznil, že evropská bezpečnost není ovlivněna jen tím, co se odehrává na evropském kontinentu, ale i tím, co se děje mimo region. Za důležitý faktor označil skutečnost, že hlavním soupeřem USA se stává Čína. Poznamenal, že Spojené státy začaly po vyčerpávajících válkách s terorem a pod tlakem vzestupu Číny omezovat svou přítomnost v Evropě. "Je zcela zřejmé, že nelze spoléhat na Spojené státy v tom rozsahu, jako v minulosti," řekl Šedivý. Za problém označil také vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Čínou, která se promítla do některých společných vojenských cvičení.

Zatímco pro USA se stává hlavní výzvou Čína, naopak pro Evropu podle Šedivého je největším nebezpečím Rusko. Řekl, že po anexi Krymu a destabilizaci východu Ukrajiny začala být Ruská federace považována za velkou hrozbu, která může přerůst v ozbrojený konflikt. Stane se tak podle něj ale jen v případě, že to Evropa sama povolí. "Budeme-li důslední, vytvoříme odpovídající odstrašující sílu, v takovém případě si myslím, že zůstane stav vyvážený," podotkl. Poukázal na to, že poměr vojenských sil jednoznačně vyznívá pro NATO. Nevyloučil ale možnost pokusů o destabilizaci východoevropských států.

Rusko se podle něj nevzdá Krymu a bude udržovat svůj vliv na východě Ukrajiny, což bude dále zdrojem napětí. Bude také chtít udržet svůj vliv v postsovětském prostoru, kam patří i Česko. Jeho cílem bude vrátit se do pozice supervelmoci. Šedivý si ale nemyslí, že by se mu to podařilo.

Za zdroj nebezpečí označil i soupeření o Arktidu a právo na těžbu tamních velkých zásob energií, nebo otázku Turecka, které proti vůli NATO podniklo invazi do Sýrie a zapojilo se do konfliktu v Libyi.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se dá i letos čekat, že mezi hlavními bezpečnostními výzvami bude Rusko, které pokračuje v konfrontační politice vůči západu. Za prioritu označil také potřebu vyřešit vztahy s Íránem. Za největší nestátní hrozbu označil mezinárodní terorismus.

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Do Česka dnes dorazí první část amerického vojenského konvoje

22.05.2021 07:44 Do Česka dnes večer dorazí první část amerického vojenského konvoje mířící na cvičení NATO v…

Související:

Právě se děje