Alzheimercentrum se stalo ohniskem nákazy v Jihlavě. Pomohl Vystrčil, zapojí se vojáci

Od zítra budou s chodem Alzheimercentra v Jihlavě pomáhat vojáci. Armáda posílá na výpomoc celkem patnáct vojáků. V Alzheimercentru je čtyřicet klientů a sedmnáct zaměstnanců nakažených koronavirem. Další zaměstnanci jsou v preventivní karanténě. Nasazení vojáků vyjednal předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Alzheimercentrum se stará celkem o pětadevadesát klientů. Dva starší klienti, kteří trpěli onemocněním Covid-19, již zemřeli. Podle posledních čísel je v centru nakažených čtyřicet klientů a sedmnáct pracovníků. Od zítřejšího dne nastoupí jako výpomoc patnáct vojáků z povolání.

Do Jihlavy přijedou vojáci ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Předběžně se podle armádní mluvčí počítá s výpomocí na dva týdny. „Specialisté z Liberce budou zabezpečovat odborné dekontaminační práce v zařízení,“ uvedla mluvčí armády Magdalena Dvořáková v tiskové zprávě.

„Naše velké poděkování patří předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi. Díky jeho intervenci byla během velice krátké doby výpomoc armády dojednána,“ sdělili zástupci zařízení na facebooku.

Dojednání pomoci Vystrčil potvrdil na sociálních sítích. „Komunikace s Ministerstvem obrany je dobrá. V úterý večer jsme dohodli, že nejpozději do pátku dojde k pomoci ve formě posílení personálu Alzheimercentra,“ uvedl.

Vystrčil ale i připomněl, že není jediný, kdo centru pomáhá. Každý den obdrží zaměstnanci a klienti centra balíčky jídla, oblečení a podobně. „Velice děkujeme za všechny dary, za které nic nechcete,“ vzkázali pracovníci centra lidem na facebooku.

Pomoci se rozhodla i Rada Kraje Vysočina. „Půjde o materiál v hodnotě téměř sta tisíc korun,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek v tiskové zprávě. Mělo by se jednat zejména o ochranné pomůcky. „Po nařízeném testování na COVID-19 a prokázání přítomnosti nákazy funguje zařízení ve speciálním režimu nařízeném Krajskou hygienickou stanicí,“ dodal.

Zařízení se stalo lokálním ohniskem koronaviru v minulém týdnu, kdy byla nákaza objevena. „V současné době jsou hospitalizování čtyři naši klienti. U těch zbývajících, kteří jsou v našem centru, je stav stabilizovaný a jsou pod pravidelným dohledem lékaře. Většina z nich je bez teplot,“ řekla médiím mluvčí Alzheimercentra Martina Svobodová.

V reakci na situaci v jihlavském zařízení se uzavřela i ostatní centra. „Až do odvolání je vyhlášen zákaz návštěv ve všech našich zařízeních,“ uvedlo vedení na svých oficiálních stránkách. Jelikož nemožnost navštívit své blízké je těžká pro rodiny i klienty center, nabízí pracovníci možná řešení.

Používají na to aplikace WhatsApp a Skype. Například v zařízení v Černošicích je tablet obsluhován od devíti ráno do tří odpoledne. "Náš pracovník po přijetí hovoru vyhledá volaného blízkého a bude asistovat při navázání komunikace,“ popsala ředitelka Alzheimercentra Černošice Jarmila Siverová na jejich webu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

07.04.2021 15:09 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun…

Strážníci v Uherském Hradišti při zákroku proti muži bez roušky zákon…

07.04.2021 11:20 Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března,…

Policie během svátků zaznamenala 6921 přestupků proti opatřením

06.04.2021 16:50 Policisté v Česku od pátku do pondělka zaznamenali 6921 přestupků spojených s nedodržováním…

Ministerstvo se dohodlo s policií na kontrolách karantén a izolací

01.04.2021 13:23 Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou krajské hygienické stanice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama