Alzheimercentrum se stalo ohniskem nákazy v Jihlavě. Pomohl Vystrčil, zapojí se vojáci

Od zítra budou s chodem Alzheimercentra v Jihlavě pomáhat vojáci. Armáda posílá na výpomoc celkem patnáct vojáků. V Alzheimercentru je čtyřicet klientů a sedmnáct zaměstnanců nakažených koronavirem. Další zaměstnanci jsou v preventivní karanténě. Nasazení vojáků vyjednal předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Alzheimercentrum se stará celkem o pětadevadesát klientů. Dva starší klienti, kteří trpěli onemocněním Covid-19, již zemřeli. Podle posledních čísel je v centru nakažených čtyřicet klientů a sedmnáct pracovníků. Od zítřejšího dne nastoupí jako výpomoc patnáct vojáků z povolání.

Do Jihlavy přijedou vojáci ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Předběžně se podle armádní mluvčí počítá s výpomocí na dva týdny. „Specialisté z Liberce budou zabezpečovat odborné dekontaminační práce v zařízení,“ uvedla mluvčí armády Magdalena Dvořáková v tiskové zprávě.

„Naše velké poděkování patří předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi. Díky jeho intervenci byla během velice krátké doby výpomoc armády dojednána,“ sdělili zástupci zařízení na facebooku.

Dojednání pomoci Vystrčil potvrdil na sociálních sítích. „Komunikace s Ministerstvem obrany je dobrá. V úterý večer jsme dohodli, že nejpozději do pátku dojde k pomoci ve formě posílení personálu Alzheimercentra,“ uvedl.

Vystrčil ale i připomněl, že není jediný, kdo centru pomáhá. Každý den obdrží zaměstnanci a klienti centra balíčky jídla, oblečení a podobně. „Velice děkujeme za všechny dary, za které nic nechcete,“ vzkázali pracovníci centra lidem na facebooku.

Pomoci se rozhodla i Rada Kraje Vysočina. „Půjde o materiál v hodnotě téměř sta tisíc korun,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek v tiskové zprávě. Mělo by se jednat zejména o ochranné pomůcky. „Po nařízeném testování na COVID-19 a prokázání přítomnosti nákazy funguje zařízení ve speciálním režimu nařízeném Krajskou hygienickou stanicí,“ dodal.

Zařízení se stalo lokálním ohniskem koronaviru v minulém týdnu, kdy byla nákaza objevena. „V současné době jsou hospitalizování čtyři naši klienti. U těch zbývajících, kteří jsou v našem centru, je stav stabilizovaný a jsou pod pravidelným dohledem lékaře. Většina z nich je bez teplot,“ řekla médiím mluvčí Alzheimercentra Martina Svobodová.

V reakci na situaci v jihlavském zařízení se uzavřela i ostatní centra. „Až do odvolání je vyhlášen zákaz návštěv ve všech našich zařízeních,“ uvedlo vedení na svých oficiálních stránkách. Jelikož nemožnost navštívit své blízké je těžká pro rodiny i klienty center, nabízí pracovníci možná řešení.

Používají na to aplikace WhatsApp a Skype. Například v zařízení v Černošicích je tablet obsluhován od devíti ráno do tří odpoledne. "Náš pracovník po přijetí hovoru vyhledá volaného blízkého a bude asistovat při navázání komunikace,“ popsala ředitelka Alzheimercentra Černošice Jarmila Siverová na jejich webu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čelili nacistům, pak komunistům. Česko si připomnělo 75 let od návratu…

14.08.2020 17:12 Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF (Roayal Air Force),…

Policie chystá velkou akci, v pátek bude měřit na řadě míst rychlost aut

12.08.2020 17:10 Na zhruba 150 místech v Česku bude policie v pátek kontrolovat, zda řidiči dodržují maximální…

Pompeo ocenil, že Česko nahrazuje ruskou vojenskou techniku americkou

12.08.2020 15:08 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil, že Česká republika nahrazuje ruskou vojenskou…

Senát schválil vyslání českých vojáků do Mali, Nigeru a Čadu

12.08.2020 13:16 Senát dnes schválil vládní návrh na vyslání až šesti desítek českých vojáků na misi do Mali, Nigeru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama